
Colin Powell presviedča amerických zákonodarcov o tom, že dôvod na zásah v Iraku existuje. Na budúci týždeň bude presviedčať svet. FOTO- REUTERS
WASHINGTON - Spojené štáty včera začali „konečnú fázu“ diplomatických konzultácií, ktoré by mali vytvoriť tlak na irackého prezidenta Saddáma Husajna a dať mu poslednú možnosť vyhnúť sa vojne. Americký prezident George Bush zvažuje stanovenie ultimáta na odzbrojenie Iraku, ale aj Husajnov exil. Očakáva sa, že diplomacia bude trvať týždne, a nie mesiace. „Vstupujeme do konečnej fázy,“ povedal v hovorca Bieleho domu Ari Fleischer. „Počas tejto konečnej fázy sa otvára diplomatické okno, počas ktorého povedú Spojené štáty intenzívne konzultácie so spojencami a v rámci OSN,“ uviedol.
Všetky tieto aktivity majú posilniť americké pozície pred kľúčovým vystúpením ministra zahraničných vecí Colina Powella pred Bezpečnostnou radou OSN. 5. februára by Powell mal predložiť dôkazy o tom, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia a udržuje kontakty s al-Káidou. Washington dúfa, že Powellovo vystúpenie bude mať väčší efekt ako Bushova správa o stave únie.
Bezpečnostná rada je zatiaľ skeptická
Bushova reč o irackej vierolomnosti v otázke odzbrojenia totiž nepresvedčila všetky členské štáty Bezpečnostnej rady OSN o nutnosti rázneho postupu voči Bagdadu. Uzavreté zasadanie, ktoré sa skončilo v stredu večer, ukázalo, že najmenej deväť z pätnástich členov je za mierové odzbrojenie Iraku a za predĺženie práce inšpektorov OSN. Len dva štáty, Španielsko a Bulharsko, sa pripojili k téze Washingtonu a Londýna, že prichádza čas zásadných rozhodnutí, a nie predlžovanie inšpekcií. Proti americkému postoju sa stavajú Francúzsko, Rusko, Čína, Nemecko, Mexiko, Chile, Guinea, Kamerun a Sýria. Zatiaľ nie je známy postoj Angoly a Pakistanu.
Powell testoval dôkazy pred poslancami
Američania však dúfajú, že odmietavý postoj Bezpečnostnej rady sa zmení po tom, čo Powell predloží svoje dôkazy. Podľa amerického denníka USA Today pôjde o satelitné fotografie mobilných vojenských laboratórií, aj fotografie, ktoré ukazujú, ako sa Iračania snažia upratovať miesta, na ktorých mohli byť predtým biologické zbrane.
Spravodajské zdroje však potvrdili, že fotografie nie sú priamym dôkazom o tom, že Irak porušuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN. „Ukazujeme spôsob konania - neuvidíte obrázky hlavíc,“ vysvetlil vysoký nemenovaný predstaviteľ Bushovej administratívy. Fotografie by však mali ukázať tri veci - skrývanie zbraní, podvádzanie inšpektorov a väzby na teroristické skupiny.
Časť správy Colin Powell a minister obrany Donald Rumsfeld v stredu prezentovali pred americkými senátormi a kongresmanmi. Podľa senátorov predložili úplne nové dôkazy, podľa ktorých je zrejmé, že vzťahy medzi Irakom a al-Káidou sú stále jasnejšie. Iní americkí zákonodarci však tvrdili, že v správe nebolo nič nové. (čtk, mik)