FOTO - TASR/AP
Všetko sa začalo nešťastnou poznámkou amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda. Ten povedal, že Nemecko a Francúzsko, ktoré odmietajú zásah v Iraku, považuje za starú Európu. Pár dní to vyzeralo na slovnú prestrelku. Teraz je jasné, že niečo ako nová a stará Európa skutočne existuje.
Španielsky premiér José María Aznar pred odchodom britského premiéra Tonyho Blaira do Washingtonu zmobilizoval amerických spojencov v Európe a tí povedali, že treba zvrhnúť Saddáma.
Razom je to čierne na bielom: Bush môže počítať s Britániou, Španielskom, Talianskom, Portugalskom, Dánskom a tiež s Rumsfeldovými predstaviteľmi novej Európy - Českom, Poľskom a Maďarskom.
V „akcii list“ oslovili zatiaľ len členov NATO, už dnes je však jasné, že by sa pod neho radi podpíšu aj ďalší. Včera to spravil premiér Dzurinda a nasledovať ho pravdepodobne budú pobaltské krajiny, Slovinsko, Rumunsko či Bulharsko.
List dal novej Európe tvár. Jasné je tiež, kde je tá stará: iniciátori akcie ani neoslovili Nemcov a Francúzov. Nekonzultovali ani s Gréckom, ktoré práve predsedá Európskej únii. Títo všetci zrazu stoja osamotene proti Amerike a zvyšku Európy. Spolu s nimi váha už iba Belgicko a Luxembursko, ktoré blokujú rozhodnutie NATO o pomoci Američanom v Iraku.
S novou Európou a jej láskou k Amerike to však nie je také jednoduché. List podpísali lídri krajín, no verejnosť nie je práve nadšená. Najjasnejšie sa to prejavilo v Čechách. Odchádzajúci prezident Václav Havel neváhal, sociálnodemokratický premiér Vladimír Špidla podpis nepovažoval za potrebný. Úplne proti je väčšina verejnosti: posledný prieskum ukázal, že zásah nepodporuje 76 percent Čechov.
List usvedčil Európu, že je rozdelená. Nejde len o podporu Ameriky a jej akcie v Iraku. V pozadí podľa britského denníka The Times cítiť aj zlosť podpísaných: už majú dosť toho, že Francúzi a Nemci hovoria v mene celej Európy.
Krajiny podporujúce vojnu
Veľká Británia Taliansko Dánsko Holandsko Portugalsko Maďarsko Poľsko Česko Slovensko Poľsko Slovinsko Bulharsko Rumunsko Lotyšsko Litva Estónsko Krajiny, ktoré si neželajú vojnu
Nemecko Francúzsko Rusko Grécko Belgicko Luxembursko Rakúsko Krajiny, ktoré váhajú
Švédsko Írsko Fínsko (r)