Výskumy potvrdzujú, že najčastejšie dôvody, pre ktoré zlyhávajú zamestnanci aj riadiaci pracovníci, sa do veľkej miery týkajú slabej motivácie, nevhodnosti pre danú pozíciu, prípadne nevhodnosti pre danú organizáciu. U manažérov k týmto dôvodom patrí aj neschopnosť budovať tím, adaptovať sa na zmeny, chýbajúca vízia a absencia strategických rozhodnutí. Všetky tieto dôvody istým spôsobom spája jeden menovateľ - osobnosť. Osobnosť nie v zmysle osobnosti roka televíznej obrazovky, ale osobnosť ako súhrn trvalých vlastností a charakteristických spôsobov správania jednotlivca. Osobnostné charakteristiky vplývajú na úspech jednotlivca v profesionálnej kariére rovnakou mierou ako jeho vzdelanie a skúsenosti.
Dokazuje to aj narastajúci záujem o psychodiagnostické metódy v personálnej praxi. Pokiaľ sú tieto metódy použité adekvátne a odborne, skvalitňujú výber a predpovedajú do veľkej miery úspešnosť kandidáta na danej pozícii. Nemôžu sa samozrejme stať jediným návodom pre odmietnutie alebo prijatie kandidáta. Použiť nesprávny test alebo klásť nevhodné otázky na pohovore môže poškodiť uchádzača aj spoločnosť.
Kvalitné testy spĺňajú určité kvalitatívne parametre - majú svoju reliabilitu, validitu a normy. Reliabilita hovorí o tom, do akej miery sú výsledky stabilné v čase a nie sú významne ovplyvniteľné situačnými okolnosťami. Pokiaľ má test dostatočnú validitu, môžeme si byť istí, že meria skutočne to, na čo je určený. Kvalitné normy a v prípade zahraničných metód aj jazykový prevod podľa štandardov by mali byť samozrejmosťou.
Vysoké kvalitatívne parametre spĺňajú aj metódy vyvinuté a poskytované americkou spoločnosťou Hogan Assessment System, ktoré na slovenský trh prináša spoločnosť Profesia. Autori testov, psychológovia manželia Hoganovci, sú celosvetovými pioniermi v používaní metód diagnostikujúcich osobnosť pre organizačné rozhodnutia. Testy osobnosti z ich autorskej dielne sa stali medzinárodne uznávanými metódami a sú úspešne používané v mnohých oblastiach praxe.
Minulý rok spoločnosť Profesia uviedla na trh prvú z balíka diagnostických metód určených primárne pre personálnu prácu Hoganov osobnostný dotazník. Diagnostikuje charakteristiky normálnej osobnosti, ktoré sú podstatné pre úspech v zamestnaní, kariére, vzdelávaní a medziľudských vzťahoch vôbec.
Je určený pre použitie v individuálnej psychodiagnostike a v oblasti personálneho výberu ako súčasť viacstupňového výberového procesu. V individuálnej psychodiagnostike pomáha pri rozhodovaní, či je osoba vhodná pre konkrétne zamestnanie a pri identifikovaní tých aspektov interpersonálneho štýlu daného človeka, ktorým treba venovať pozornosť.
Hoganov osobnostný dotazník umožňuje ohodnotenie potenciálu osoby v celom spektre zamestnaní. Je vhodný aj na mapovanie vzdelávacích potrieb zamestnancov a pri úvahách o pracovnej rotácii a zmene pracovnej pozície.
Hoganov osobnostný dotazník meria tzv. svetlú stránku osobnosti. Na tzv. tmavú stránku osobnosti je zameraný Hoganov rozvojový dotazník.
Poskytuje informáciu o problematických až rizikových vzorcoch správania, ktoré sú pre testovanú osobu typické najmä v situáciách zvýšenej pracovnej záťaže. Takéto tendencie nie je možné identifikovať v priebehu pohovoru a často si človek sám nie je vedomý, že v istých situáciách takto reaguje. Problematické spôsoby správania môžu brániť rozvoju dobrých pracovných vzťahov jednotlivca s okolím, negatívne ovplyvňovať produktivitu a brzdiť úspešné fungovanie jednotlivca v pracovnom prostredí.
Poznanie týchto tendencií je prvým predpokladom k ich efektívnemu zvládaniu a k rastu osobnosti. Dotazník poskytuje kľúč k tomu, akým spôsobom sa testovaná osoba zaradí do tímu. Výsledky Hoganovho rozvojového dotazníka sú dobrým podkladom pre určenie rozvojových potrieb jednotlivcov aj celých tímov.
Dotazník okrem toho nachádza využitie aj pri výbere zamestnancov v rôznych bezpečnostných službách a na tých pracovných pozíciách, ktoré vyžadujú veľkú mieru spoľahlivosti a zodpovednosti.
Autor: Mgr. MARTINA SAMAŠOVÁ, Profesia, spol. s r.o.