BRATISLAVA – Posilnené stráženie dôležitých objektov a letiska, príprava armády, preskúšavanie sirén. Ministerstvo vnútra chce od vlády ďalších 50 miliónov na zabezpečenie ochrany. Slovensko sa pripravuje na možnosť, že v Iraku vypukne vojna.
Väčšina ľudí zatiaľ berie možné teroristické útoky s rezervou a neverí, že malé Slovensko by mohlo byť ich terčom. Niektorí sa však už obávajú. „Ľudia nám volajú a pýtajú sa, čo treba robiť,“ hovorí Marián Tomkovič, majiteľ firmy, ktorá ponúka školenia a výcviky na ochranu majetku a na taktiku prežitia.
Psychologička Gabriela Herényiová hovorí, že strach z vojny „poletuje v ovzduší“ a v mysliach ľudí zavládla neistota, aj keď o vojne nikto nechce hovoriť.
Do škôl prichádzajú poučenia, čo robiť pri podozrení z výskytu antraxu. „Riaditelia škôl sa k tomu postavili veľmi seriózne. Ľudia si uvedomujú, že Slovensko je súčasťou celosvetového diania,“ povedal Ľubomír Pajtinka, vedúci odboru školstva Bratislavského samosprávneho kraja.
„Neukazuje sa, že Slovensko je ohrozené vo zvýšenej miere, ale napriek tomu treba prijímať opatrenia v situácii, ktorá je dosť nervózna na celom svete,“ hovorí minister obrany Ivan Šimko.
Úrad civilnej ochrany vydal brožúrku Čo má každý vedieť v prípade ohrozenia v náklade 95-tisíc kusov, fungovať budú informačné linky v úradoch, pracuje sa na jednotnom informovaní cez médiá.
V Čechách zaviedli podstatne prísnejší režim. Pražské letisko strážia policajti so samopalmi a vojaci s ďalekohľadmi na nočné videnie, cestujúci prechádzajú dôkladnejšími prehliadkami. Sledujú sa vodné diela, jadrové elektrárne stráži armáda a zakázali v nich exkurzie. Česká vláda schválila nasadenie 2,5 tisíca vojakov.
„Slovenské ozbrojené sily sú pripravené,“ povedal náčelník generálneho štábu Milan Cerovský.
(rf, sr)