
Prijímacie pohovory na stredné školy by mali byť tohto roku pre žiakov menej stresujúce – môžu sa totiž hlásiť už na dve školy. FOTO SME – SOŇA REBROVÁ
Prijímačky už totiž budú môcť robiť na dve školy, v dvoch rovnocenných termínoch. „Žiaci mali doteraz len jednu šancu a zažívali veľké stresy. Rodičia aj učitelia im totiž často opakovali, že ak na prijímačkách neuspejú, pokazia si celý život. Bolo to hop alebo trop,“ myslí si učiteľka z bratislavského gymnázia.
Novinkou je aj zverejnenie kritérií, podľa ktorých budú školy prijímať. Žiaci vďaka tomu presne vedia, aké šance na svojej škole majú. Na niektorej totiž napríklad berú bez prijímačiek len jednotkárov, na inej aj žiakov s priemerom do 1,2.
Kritériá prijímacieho konania sú známe už od 15. januára. Hovoria jasne: koľko žiakov chce škola prijať a koľko tried otvoriť; žiakov s akým prospechom berú bez prijímačiek a ktorí naopak budú robiť testy a z čoho; na koľko percent musia žiaci napísať testy, aby ich prijali; aké kritériá platia, ak urobia dvaja žiaci testy na rovnaký počet bodov; dokedy musia žiaci (napr. z dôvodu choroby) potvrdiť svoju neúčasť na prijímacích skúškach; aké kritériá platia, ak žiaci získajú rovnaký počet bodov a či môžu na skúške používať kalkulačky; a, samozrejme, kedy budú známe výsledky prijímacieho pohovoru.
Na niektorých školách nám však povedali, že mnohí žiaci a rodičia si kritériá prijímacích pohovorov ešte vôbec neprečítali, ani o nich nevedia, čo je škoda, lebo im mohli výrazne pomôcť.
Riaditelia škôl majú z tohtoročných skúšok trochu obavy. Počet prihlášok im totiž oproti minulému roku narástol dvoj-, niekde až trojnásobne. „Na školu sa nám hlási asi 341 žiakov, prijať však môžeme len deväťdesiat, z toho chceme prijať 60 bez prijímačiek. Bude to náročné,“ povedala pre SME riaditeľka gymnázia na Vazovovej ulici v Bratislave Gabriela Dorňáková.