Londýn 17. marca (TASR) - Viacerí diplomatickí a vojenskí analytici komentujú najnovší vývoj udalostí v irackej kríze, pričom sa zhodujú, že Spojenými štátmi vedený útok na Irak môže prísť rýchlo, zrejme v najbližších štyroch dňoch.
Po dňoch presviedčania členov Bezpečnostnej rady OSN dnes USA, Británia a Španielsko z rady stiahli rezolúciu, ktorá otvárala cestu pre vojenský útok na odzbrojenie Iraku, čím si uvoľnili ruky pre začiatok vojny bez hlasovania v BR.
Americký prezident George W. Bush dá počas plánovaného prejavu k národu v noci nadnes o 02.00 h SEČ irackému vodcovi Saddámovi Husajnovi ultimátum, povedal dnes šéf americkej diplomacie Colin Powell. Podľa hovorcu Bieleho domu Ariho Fleischera Bush vyzve Saddáma, aby opustil Irak a vyhol sa tak vojne.
Prinášame názory analytikov na možný ďalší vývoj v najbližších hodinách a dňoch:
"Z vojenského hľadiska nemá význam otáľať. Očakával by som vojenský pohyb v najbližších 24 hodinách, domnievajúc sa, že cesta cez OSN je teraz zatvorená. Ak máte jednotky psychicky pripravené, nie je dôvod otáľať. Moment prekvapenia uplynul. Idete na to," myslí si veliteľ perute Andrew Brooks z londýnskeho Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie.
---
"Vojna by sa mohla začať najskôr v stredu, najneskôr v piatok. Podľa môjho chápania by Američania chceli dať britskému premiérovi Tonymu Blairovi čas na druhú debatu v parlamente," povedal Toby Dodge - expert na Irak z warwickej univerzity.
---
"Myslím si, že uvidíme nejaké vyhlásenie ultimáta s lehotou 24 alebo 48 hodín. Myslím, že je jasné, že vojenská akcia začne tento týždeň - v stredu, štvrtok, piatok. (...) Iracký prezident Saddám Husajn zrejme bude vyzvaný, aby odišiel do exilu. Asi je pre neho príliš neskoro, aby ponúkol plnú spoluprácu," tvrdí Frank Umbach z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy.
---
"Neviem koľko času Bush poskytne, ale samozrejme musí dať dosť času inšpektorom a iným neutrálnym osobám, aby z Iraku odišli. (...) Čím dlhšie budú čakať, tým viac dovolia narásť odporu proti vojne - to hovorí za dosť rýchly začiatok vojenskej akcie," povedal Gary Samore z londýnskeho Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie.
---
Prinášame tiež názory analytikov na stav medzinárodných vzťahov:
"Je to úder pre kolektívne jednanie v medzinárodných vzťahoch - čas pre unilateralistických jastrabov okolo Busha a je to veľký neúspech pre Blairovu dlhoopúšťanú nádej dostať Britániu do stredu Európy," povedal Dodge.
"Rusko a Francúzsko sú vo veľkej dileme, keď sa morálne stavajú proti rezolúcii, ale riskujú zhoršenie vzťahov so spojeneckými USA," uviedol Alexej Makarkin, šéf analytického oddelenia Ruského centra pre politické technológie.