Čoraz viac ľudí je presvedčených, že onedlho sa začne vojna. Na benzínových čerpadlách sa tvoria obrovské rady. Ľudia sa snažia natankovať dostatok pohonných hmôt, aby mohli ujsť z mesta.
Davy údajne obliehajú aj lekárne, aby si zabezpečili zásoby liekov. Úradníci vynášajú z budov počítače, faxy a ďalšie vybavenie - to všetko naznačuje, že v Bagdade sa stupňuje panika, i keď školy a obchody sú zatiaľ otvorené.
Vojenské prípravy však ešte nenabrali na intenzite. Vojaci síce začali rozmiestňovať pred vládnymi budovami vrecia s piestom a na cestách stavajú zátarasy, ale tanky a protilietadlové delostrelectvo ešte do ulíc nevytiahli. To podľa spravodajcu BBC v Bagdade naznačuje, že vláda sa pokúša utajiť plánovanú odvetu, alebo že má vojenskú techniku mimo mesta.
Obyvatelia Iraku majú ešte v živej pamäti vojnu v Perzskom zálive v roku 1991, a tak sa pripravujú na nový konflikt. Cena pitnej vody stúpla z 2000 na 4000 dinárov za fľašu, ale o potraviny, ktoré sa kazia, napríklad mäso, veľký záujem nie je, pretože pri výpadku elektriny sú aj chladničky zbytočné.
Zahraničné ambasády už zredukovali alebo evakuovali svojich zamestnancov. Aj OSN znížilo počet svojich pracovníkov z 1000 na 200, čo významne ovplyvní prídel humanitnej pomoci, na ktorej sú Iračania závislí.