Aký je najpesimistickejší odhad vývoja po vojne?
„Rozpad Iraku. Môže nastať, ak Kurdi budú požadovať úplnú autonómiu. S tým ráta aj kurdská ústava. Kurdom ide o to, aby sa po americkej akcii neposilnilo sunnitské arabské centrum. Cítia, že už teraz je Irak slabý a snažia sa to využiť. Majú svoje záujmy, ktoré môžu naraziť na zámery Arabov. Tí budú chcieť, naopak, zostaviť silnú centrálnu vládu. To budú chcieť aj Američania, aj Turecko.“
Je možný prerod Iraku na federáciu?
„Teoreticky je to možné. Bohužiaľ, tento experiment nefungoval nikde na Blízkom východe a v Iraku vôbec nie. Pokusy o federalizáciu krajiny boli už v 70. rokoch minulého storočia, ale neboli úspešné. Na jednej strane Kurdi neboli spokojní s tým, čo dostali, na druhej strane centralizačné snahy Bagdadu boli skutočne silné. Bol by to len dočasný pokoj zbraní, ktorý by museli udržiavať Američania, prípadne, čo by bolo lepšie, nejaké spojené sily Ligy arabských štátov.“
Hrozí Iraku juhoslovanská cesta? Teda krvavý rozpad s presunmi veľkej masy utečencov?
„Môže to byť ešte horšie. Hovoril by som o somalizácii, teda o úplne neprehľadnej kmeňovej vojne, v ktorej by sa Američania nedokázali orientovať.“
Čo sa stane, ak Američania či medzinárodné spoločenstvo v Iraku zlyhajú?
„Víťazom bude Usáma bin Ládin. Určite by to posilnilo pozície islamistov. A to hlavne v proamericky orientovaných krajinách. Islamistická vlna ani zďaleka nie je na ústupe. Po americkej operácii v Iraku získajú islamisti silnú podporu a vytvoria obrovský tlak na súčasné režimy v arabských krajinách. Zvezú sa na protiamerickej vlne.“ JANA MIKUŠOVÁ