Ani raz nevyhral
Husajnovi sa sen, že sa stane najväčším arabským vodcom, už zrejme nesplní. Môže za to do veľkej miery aj jeho posadnutosť zbraňami hromadného ničenia a nevypočítateľnosť.
Z irackého prezidenta ide strach aj napriek tomu, že sa mu nepodarilo vyhrať s irackou armádou ani jednu vojnu. V osemdesiatych rokoch nedokázal vojensky poraziť Irán a za napadnutie Kuvajtu dodnes pyká – po výprasku od Američanov a ich spojencov musel súhlasiť s podmienkami medzinárodného spoločenstva. Nikdy však nepristal na to, aby svoju armádu skutočne odzbrojil. So zbrojnými inšpektormi, ktorí ho mali kontrolovať, po celý čas hral hru na skrývačku a robí to dodnes.
Terorista, prezident
Napriek všetkým porážkam patrí spolu s Usámom bin Ládinom a severokórejským vodcom Kim Čong-ilom na zoznam najnebezpečnejších lotrov na svete. Celý svet netrpezlivo a s obavami čaká, kedy sa začne v Perzskom zálive vojna. A na to ako Husajn na útok zareaguje. Má ešte kdesi zbrane hromadného ničenia, ktoré by dokázal použiť?
Odhadnúť jeho zámery je veľmi ťažké aj preto, že nehrá podľa pravidiel. Ale čo sa dá čakať od chlapa, ktorý si pozorne preštudoval Stalina, aby zistil, ako sa robí politika.
Je prezidentom, premiérom, najvyšším veliteľom ozbrojených zložiek, šéfom vládnej Socialistickej strany arabskej obrody a vedie aj Radu revolučného velenia. Pár hodín po zatvorení hlasovacích miestností hlásili minulý rok v októbri volebné komisie, že Saddám v prezidentskom referende získal 100 percent hlasov. Chlapča, ktoré sa narodilo do chudobnej, roľníckej rodiny v Tikríte, to dotiahlo ďaleko.
Ťažké detstvo
Mal ťažké detstvo. Otčim ho bil ako žito, nechcel ho púšťať do školy a údajne aj nútil kradnúť. Na milujúcu matku Husajn spomína v životopise vydanom pred niekoľkými dňami láskyplne. Píše, ako mu prechádzala kadere jemnými prstami a rozprávala rozprávky. Zásadnú úlohu zohral v jeho živote strýko Chajralláh Talf, ten mu zabezpečil vzdelanie a neskôr ho aj vtiahol do politiky.
Husajn, ktorý si ctí rodinu a význam klanov vo svojej krajine, sa strýkovi neskôr bohato odmenil: vydal mu knihu s názvom O tom čo Boh nemal stvoriť – Peržanov, židov a muchy. Spravil z neho aj bagdadského starostu.
Gangster s talentom organizátora
Cez strýka sa Husajn dostal do Socialistickej strany arabskej obrody (Baas). V tom období mladý Saddám čítal Stalinove knihy a rýchlo sa tak začal aj prejavovať. Ako na všetko odhodlaný gangster s organizačným talentom. Jeho veľká politická kariéra sa začala neúspešným atentátom v roku 1959 na vtedajšieho vládcu Iraku Abdalkárima Kásima, pri ktorom ho postrelili do nohy.
Utiekol do Egypta. Štyri roky tam študoval právo. V Iraku nad ním vyniesli rozsudok smrti.
V roku 1963 sa jeho strane podaril vojenský puč a on sa ponáhľal do Bagdadu. Husajn sa uplatnil pri mučení politických oponentov. Pri krutom vypočúvaní dosahoval mimoriadne výsledky. Pučisti sa ale pri moci udržali len deväť mesiacov a Saddám išiel na dva roky do väzenia. Odtiaľ sa mu podarilo utiecť v roku 1966.
Čistič, prezident
Keď Baas prebral moc, bol už druhým mužom v strane. Mal len 31 rokov a krvavé ruky. Prešlo ďalších 11 rokov a v roku 1979 sa stal prezidentom. Predchádzala tomu čistka, v ktorej predviedol, ako brutálne bude vládnuť.
Do Bagdadu pozval členov rady revolučného velenia a niekoľko stoviek najvýznamnejších členov strany. V tej chvíli už ovládal všetky bezpečnostné zložky a tajnú políciu. „Medzi nami sedia zradcovia,“ oznámil a posadil sa. Vzápätí spoza závesu konferenčnej miestnosti vyšiel funkcionár Baasu Husajn Mašadi a priznal, že sa podieľal na prípravách puču.
Niekoľko dní predtým ho tajne zatkli a mučili. Ukazoval prstom na mužov v sieni a ozbrojené stráže ich vyvádzali z miestnosti. Jeden z nich skríkol, že je nevinný. Saddám mu odpovedal výkrikom „Itla! Itla! (Von! Von!). Ešte v ten deň popravili 60 „pučistov“.
Zostávajúcich asi 300 mužov si na záver s úľavou gratulovalo, že sú medzi živými. Saddám sa stal neohrozeným vládcom a takto aj vládol. O rok neskôr napadol susedný Irán. Po ôsmich rokoch zákopovej vojny, ktoré vyčerpali obidve krajiny, sa boj skončil bez víťaza. Zomrelo pritom okolo milióna Iračanov.
Vrecká na košeli
Husajn neustále mení miesto pohybu a pendluje medzi svojimi luxusnými palácmi. Má svojich dvojníkov, ochutnávačov jedla. Diktátori bývajú nedôverčiví a on nie je iný.
Husajnov syn Udaj raz o svojom otcovi vraj povedal: „Jeho pravé vrecko na košeli nevie, čo sa skrýva v jeho ľavom vrecku.“ Jeho synovia – Udaj a Kusaj, ktorí šéfujú vojenským jednotkám a bezpečnostným službám, sa preslávili svojou krutosťou.
Husajn je boháč, aj keď sa jeho majetok po prehre vo vojne v Perzskom zálive scvrkol podľa magazínu Forbes z odhadovaných 10 miliárd dolárov na asi dve miliardy.
Až vpád do malého ale na ropu bohatého Kuvajtu v roku 1990 z neho spravil svetovo známeho politika – zloducha. Vo februári 1992 sa skrýval v podzemnom bunkri a veľká časť Iraku bola v ruinách.
Doteraz nikto jasne neobjasnil, prečo si po Husajna spojenci do jeho úkrytu neprišli. Špekuluje sa, že mal pripravené bomby ba dokonca aj rakety naplnené antraxom. O jeho deštruktívnych sklonoch svedčili podpálené kuvajtské ropné veže – ak nemohol vyhrať, aspoň ublížil.
Dnes Irak pripomína časy Husajnom nenávidenej skorumpovanej monarchie. Jeden z najväčších úspechov jeho vlády – prvotriedna infraštruktúra, vyspelý systém zdravotnej starostlivosť, to všetko bolo zničené v roku 1991 a neskôr.
Husajn zatiaľ vyzerá sviežo, hoci sa špekulovalo, že má rakovinu lymfatických uzlín a čriev. Každý deň pláva a mobilizuje po celej krajine – „budeme bojovať aj s puškami a ručnými granátmi, ak to bude treba“, povedal pred týždňom svojim vojakom.
MAREK CHORVATOVIČ
Husajn chodí často a rád medzi vojakov, kde rozdáva rady a mobilizuje. S obľubou sa objavuje aj so strelnými zbraňami, vraj je výborný strelec. Obrázok úplne vľavo pochádza z šesťdesiatych rokov, kedy bol permanentným revolucionárom. FOTO – TASR/AP, TASR/EPA, REUTERSHusajnovi synovia Udaj (vpravo) a Kusaj. Nástupcom sa mal stať pôvodne Udaj, ktorý už prežila aj nebezpečný atentát. Otcovu priazeň ale stratil potom ako sa na verejnosti viackrát prejavil ako násilník a raz dokonca dobil muža na smrť. Kontroluje médiá. Mladší Kusaj je šéfom tajnej služby a elitných republikánskych gárd. FOTO – TASR/EPA