Leží v juhozápadnej Ázii na pobreží Perzského zálivu. Susedí s Kuvajtom, Saudskou Arábiou, Jordánskom, Sýriou, Tureckom a Iránom.
Ľudia
Spoločenská štruktúra – privilegovanou vrstvou sú členovia vládnej strany Baas – odmenou za ich loajalitu k režimu je materiálny dostatok.
Dobre sa žije aj pašerákom a rôznym obchodníkom, ktorí s požehnaním strany dokážu do Iraku nelegálne doviezť tovar zakázaný sankciami OSN. Ale zvyšok, asi 60 percent ľudí, žije v chudobe. Závislí sú od distribúcie potravín zabezpečovaných vládou – zelenina, ovocie a mäso sa k nim nedostane.
Ženy – v porovnaní s postavením v susedných krajinách majú veľkú slobodu. Pracujú ako lekárky, právničky a učiteľky, môžu šoférovať autá a obliekať sa podľa svojho vkusu.
Kmene – najmenej jedna tretina Iračanov patrí do jedného zo 150 kmeňov, ktoré sú spoločenstvami rodinných klanov. Saddám sa snaží udržiavať dobré vzťahy s členmi významných kmeňov. Najlepšie postavenie majú členovia Tikrítskeho kmeňa, ku ktorému patrí aj Husajn.
Spoločnosť
Stupeň rozvinutia – pred vojnou v Perzskom zálive bol Bagdad moderným mestom s výbornou infraštruktúrou – čistá voda, dobré cesty, klimatizácia v domoch nebola výnimkou. Dnes sa nedá spoľahnúť ani na dodávky elektrickej energie. Mnoho rodín, ktoré pôvodne patrili do širokej vrstvy strednej triedy, predáva domáce spotrebiče na uliciach, aby získali hotovosť. V Iraku je 26 internetových centier, ale jedna hodina stojí asi jeden dolár. Priemerný mesačný plat vládneho zamestnanca je 5 dolárov. Za 5 litrov benzínu zaplatia 0,11 dolára, za kilo mäsa 0,20 dolára.
Vzdelanie – kedysi bol Bagdad centrom pre univerzitných študentov z celého arabského sveta, dnes má problémy postarať sa o svojich vlastných študentov. Správa UNICEF z roku 2000 uviedla, že štvrtina školopovinných detí nenavštevuje základné školy.
Šport – Najpopulárnejší je futbal. Saddámov syn Udaj je predsedom futbalového a atletického zväzu a preslávil sa aj tým, že po neuspokojivých výsledkoch často mučí športovcov, ktorí ho sklamali.
Hospodárstvo
Ropa – Irak je členským štátom OPEC a významným svetovým producentom ropy. Ekonomika štátu je závislá od jej ťažby a spracovania, ktorá zaisťuje 95 percent príjmov zo zahraničného obchodu.
Ďalšie priemyselné odvetvia: výroba chemikálií, textilný priemysel, stavebné materiály, poľnohospodárska výroba.
Politika
Systém – podľa ústavy je Irak demokratickou republikou s voleným prezidentom a 250-členným parlamentom. V skutočnosti je to klasická diktatúra, v ktorej vládna strana Baas ovláda od roku 1968 všetky zložky spoločnosti.
Prírodné podmienky
Irak nemá nijaké prírodné hranice a prechádza pozvoľne na východe do Iránu, na severe do anatólskych vysočín, na západe do sýrskych a jordánskych púští a na juhozápade do arabských púští. Krajina má rovinný charakter, ktorý narúšajú iba pre obyvateľov životne dôležité riečiská Eufratu a Tigrisu a umelo vybudované kopčeky nad starovekými sídliskami – telly. (mch)
Bagdadskí policajti sú vždy v pozore. FOTO – ČTK/AP