Šebrle, Dragilová,
Menéndezová
Atletika zaznamenala v prvej časti sezóny 2001 jeden mimoriadny výkon - prvý desaťbojársky súčet nad deväťtisíc bodov, ktorý nazbieral 26. a 27. mája v rakúskom Götzise 26-ročný český atlét Roman Šebrle - 9026 bodov. Opravy na čele historických tabuliek urobila ešte dva razy americká žrdkárka Stacy Dragilová (470 v apríli v Pocatello a 9. júna v Palo Alte 481 cm) a 22-ročná kubánska oštepárka Osleidys Menéndezová - 71,54 m v gréckom Rhéthymne 1. júla). Iba pri desaťbojárskom výkone figuruje mesto so svetovým menom, táto špecifická disciplína ale nie je súčasťou bežných mítingov. Výpočet svetových rekordov by bol o niečo bohatší, keby sme ho rozšírili o najlepšie chodecké svetové výkony a nezvyklý ženský stípl na 3000 m.
Krásne časy zapadli
Na pretekoch Zlatej ligy i Grand Prix sa v súčasnosti preteká o svetové výkony roka a rekordy štadióna. Od roku 2003 chcú predstavitelia Medzinárodnej amatérskej atletickej federácie (IAAF) rekonštruovať súťaže na vrcholnej úrovni mimo šampionátov. Sedemdielna Golden League sa má zúžiť na päť pretekov. Menej má byť aj ostatných podujatí pod hlavičkou IAAF bez trieštenia sa na kategórie.
Reorganizácia má viac prívržencov než odporcov. Krásne časy Zlatej štvorky, keď atlét potreboval vyhrať na zisk desaťkilogramovej zlatej tehly všetky mítingy Golden Four (Oslo, Zürich, Brusel, Berlín) a ešte to potvrdiť účasťou na finále Grand Prix, zapadli v zložitosti koncepcie. Golden League má sedem súťaží. Na zisk jackpotu stačí atlétovi zvíťaziť na piatich podujatiach. Vo finále GP môže chýbať.
V piatok sa skončila v Monte Carle prvá časť Zlatej ligy mítingom s prekvapujúcou bilanciou šiestich najlepších výkonov sezóny. Nečakanou preto, lebo viacerí špičkoví pretekári už vylaďujú formu na Edmonton. V štrnástich disciplínach ZL, ešte zložito rozdelených na prémiové a klasické, má šancu na jackpot pätnásť atlétov. V štruktúre sa vyznajú štatistici, bežní fanúšikovia ťažko.
Duely pred rekordmi
Predstavitelia IAAF dúfajú, že od roku 2003 sa presadí koncepcia duelov. Svetové rekordy sú už poriadne vysoko. Tohtoročný americký majster Tim Montgomery zabehol v chladnom Osle 13. júla sto metrov za 9,84 s. Svetový rekord jeho krajana Greena 9,79 s sa nečakane otriasol. Najlepší výkon histórie si atlét už sotva môže naplánovať. Potrebuje na to šťastný okamih pri vysokej forme. Ucelený systém súbojov o víťazstvo je lepšou formou než iluzórne naháňanie časov taktikou vodičov alebo nezmyselné vypisovanie netradičných disciplín.
Bežecký míliarsky a vytrvalecký boom z deväťdesiatych rokov ustal. El Guerroj, dokonca Morceli, Komen stále behajú. Gebrselassie sa pripravuje špeciálne na MS. Už aj v týchto disciplínach je pre súčasníkov málo rezerv. V nich je nemožné predpokladať plánované prekonávanie svetových rekordov, čo sa dá možno vo vertikálnych skokoch. Mužská i ženská výška však prežívajú krízu. Žrdkár Bubka skončil, a tak skutočne jediným stálym nebezpečenstvom pre prvý výkon histórie je dnes Dragilová.
PETER FUKATSCH