Bratislava 15. marca (TASR) - Stále agresívnejšie a absurdnejšie formy "psychologického testovania" predpokladov na výkon určitých povolaní využívajú v súčasnosti rôzne spoločnosti. Len nedávno zažila doslova infarktový psychotest skupinka asi dvadsiatich ľudí uchádzajúcich sa o prácu v známej bankovej inštitúcii. Približne v polovici vypĺňania početných hárkov ich testujúci prerušil s tým, že si pozrú video s nahrávkou prepadu banky. "Povedal nám, aby sme pozorne sledovali dianie na obrazovke. Testujúci zatiaľ nepozorovane zašiel za naše chrbty a zrazu trikrát vystrelil zo štartovacej pištole. Následne nás vyzval, aby sme opäť pokojne vypĺňali testy. Niektorí sa však tak zľakli, že už neboli schopní," priblížil situáciu 22-ročný Pavol.
Aj tento psychotest je podľa zakladajúceho predsedu sekcie psychológov práce Slovenskej komory psychológov (SKP) Milana Kožiaka príkladom toho, že v našej krajine pôsobia subjekty, ktoré psychologickú činnosť nevykonávajú v súlade s platnými právnymi normami. "Obchádzajú a prehliadajú ich, pričom používajú vyslovene nevedecké postupy a metódy. Test so streľbou nemožno považovať za psychologicky korektný. Nehovoriac už o možnom zdravotnom kolapse, ktorý takýto "experiment" môže labilnejším uchádzačom spôsobiť. Veď niečomu takému sa nepodrobujú ani vojaci pôsobiaci v rôznych zahraničných misiách," zdôraznil Kožiak. Podľa neho odborníci nemusia pri posudzovaní psychickej pracovnej spôsobilosti na výkon aj tých náročnejších povolaní, či funkcií ľudí stresovať, aby zistili ich odolnosť voči záťaži a stresu. "Používame k tomu decentnejšie postupy," dodal.
Milan Kožiak dokonca vyslovil pochybnosť, či takýto "test" vykonával psychológ. Posudzovať psychickú spôsobilosť môže totiž len osoba, ktorá absolvovala vysokoškolské štúdium v odbore psychológia a spĺňa ďalšie podmienky dané zákonom o psychologickej činnosti. "Môžem zodpovedne povedať, že profesionálni psychológovia sa prísne držia dikcie etického kódexu," uviedol. V ňom sa okrem iného píše, že psychológ sa správa tak, aby nepoškodil záujmy účastníkov svojich služieb alebo výskumu a nenarušil dôveru verejnosti voči psychologickej obci, ani voči vlastným schopnostiam zodpovedne vykonávať profesionálne povinnosti. Vo svojej práci sa tiež musí zdržať nevhodného správania nežiaduceho z hľadiska záujmov svojich klientov/pacientov. "Ak niektorí z účastníkov takýchto experimentov podajú podnet na SKP, sme pripravení celú záležitosť prešetriť a vyvodiť z toho dôsledky," uzavrel Kožiak.