Stromček po jarnej výsadbe: 1 – pôda vyhnojená kompostom aj priemyselnými hnojivami; 2 – pôda vyhnojená len kompostom; 3 – zálievková misa; 4 – podpník s upravenými koreňmi; 5 – nadzemná časť s oporným kolíkom; 6 – miesta rezov na poloprirodzenú korunu.
Na jar sa môžu sadiť všetky ovocné druhy. Faktom však je, že v nezavlažovaných podmienkach je okrem broskýň vhodnejšia jesenná výsadba.
Na nerigolovaných pôdach mali byť výsadbové jamy pripravené už v jeseni. Keď sa tak nestalo, urobíme túto prácu, len čo pôda rozmrzne. Rozmery závisia od vysádzaného druhu, hrúbky orničnej vrstvy, podložia a úrodnosti pôdy. Na stanovištiach s menej úrodnou pôdou musia byť úmerne väčšie, pre stromčeky minimálne l x l x 0,60 metra, pre drevité bobuľoviny a jahody primerane menšie. Pri výkope výsadbových jám vrchnú vrstvu pôdy odkladáme osobitne a prihnojujeme organickým aj priemyselným hnojivom. Z organických hnojív je nevhodný čerstvý nerozložený maštaľný hnoj. Do ťažšej kyslej pôdy pridávame i mletý vápenec, ešte lepšie dolomitický vápenec. Časť pôdy prihnojujeme kvalitným kompostom, pri sadení touto zeminou zasypeme korene. Keď je podložie (výkop na 2., prípadne 3. rýľ) ílové, silne štrkové a kamenisté, najlepšie je vymeniť ho za úrodnú pôdu. Na každú jamu rátajme s 20 kg kompostu alebo rozloženého maštaľného hnoja, po 0,40 kg superfosfátu a síranu draselného (môže ich nahradiť 0,80 kg niektorého hnojiva NPK, prípadne Slovceritu). Na kyslé pôdy pridávame aj približne 3 kilogramy mletého alebo dolomitického vápenca. Tieto substráty s pôdou dôkladne premiešame, nahádžeme na dno výsadbovej jamy a ušliapeme, aby stromček „nesadal“. Na stanovištiach so silnými vetrami treba zámerne vysadiť stromčeky so slabo rastúcim podpníkom (M9, M27), do dna jamy natlčieme oporný kolík.
Pred výsadbou ovocných drevín na koreňoch obnovíme rezné rany a vyrežeme silne poškodené korene. Dlhé, hrubšie korene úmerne skrátime, tenšie ponecháme. Potom stromčeky alebo kríky ponoríme na 6 až 12 hodín koreňmi do vody. Obyčajne sadia dve osoby: jedna manipuluje s výsadbovým materiálom, druhá s pôdou. Stromčeky umiestňujeme zo severnej strany opory a sadíme do hĺbky zodpovedajúcej hĺbke, v akej boli v škôlke. Výnimkou sú drevité bobuľoviny, ktoré sadíme o 0,10 0,15 metra hlbšie. Korene zasýpame úrodnou pôdou prihnojenou len organickým hnojivom. Stromčekom pritom rázne pohybujeme hore-dolu, aby pôda medzi koreňmi mohla prepadávať. Po zasypaní koreňov pôdu ušliapeme a zalejeme. Až po vsiaknutí vody zahŕňanie ukončíme, upravíme polievaciu misu. Na kmeň upevníme „osmičkou“ k opore. Na stanovištiach bez dôkladného oplotenia na kmeň namontujeme trvalé chránidlo, alebo ho aspoň obalíme bielym papierom, fólia je nevhodná. Nasleduje povýsadbový rez zodpovedajúci zvolenému tvaru. Rezné rany zatierame štepárskym voskom, Kambilanom, stromovým balzamom, prípadne aspoň latexovou farbou.
Jahodové priesady pred výsadbou upravíme odstrihnutím dlhších zvyškov poplazov, chorých a suchých listov. Výsadbové jamky zalejeme, korene rozložíme na ich dná, zakryjeme mokrou, potom suchou pôdou a úmerne pritlačíme. Pritom dbáme, aby srdiečko priesady bolo na úrovni pôdy. Výhodná je výsadba balíčkovaných priesad. Nezabudnime podľa potreby zalievať a kypriť pôdu.
p > KRESBA – (AR)
Autor: Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.