Bratislava 14. marca (TASR) - Stav informovanosti verejnosti o NATO a Európskej únii (EÚ) je výsledkom individuálneho prístupu občanov, ich vzdelania a záujmu o veci verejné. Je preto problematické kritizovať v tomto smere vládu, domnieva sa štátny tajomník Ministerstva zahraničných veci SR Ivan Korčok.
Úlohou vlády je dostatočne sprístupniť verejnosti informácie, no nemôže nahradiť individuálnu aktivitu občana, dodal Korčok. V situácii prudkého poklesu podpory verejnej mienky pre vstup do aliancie je však podľa neho dôležité zvrátiť tento trend a odštartovať iný typ kampane, ktorý bude viac adresnejší. Na kampaň by sa mali vyčleniť prostriedky z rezortu zahraničných vecí a obrany a mali by sa výrazným spôsobom zapojiť aj média. "Musí to byť formou, ktorá bude zrozumiteľná a jasná, bude mať jasný motív, ale nesmie byť jednoduchá. Musí mať hodnotu, ktorú ani občan nespochybní," vysvetlil štátny tajomník. V tejto súvislosti pripomenul, že informačný projekt o vstupe Slovenska do NATO sa začal ešte v roku 1999 a naďalej pokračuje.
Dôvodom poklesu podpory verejnosti pre vstup do aliancie je znepokojenie občanov medzinárodnou bezpečnostnou situáciou, pričom kľúčovú úlohu tu hrá diskusia okolo Iraku, povedal Korčok. Priaznivá verejná mienka bola podľa neho pred pražským summitom, ktorý bol pre občanov zrozumiteľnou výzvou. Za dôležité Korčok považuje, aby sa téma NATO znovu dostala do agendy politických lídrov. "Ak lídri a známe osobnosti začnú o tejto téme znovu diskutovať prejaví sa to na podpore," doplnil.
mab alf