Brusel 13. marca (TASR) - Predseda Európskej komisie Romano Prodi vyjadril dnes obavy z toho, že budúcotýždňový summit Európskej únie by sa mohol zmeniť na konfrontáciu okolo otázky Iraku. Vyhlásil tiež, že ak sa hlboko rozdelenej únii nepodarí prehovoriť jednotným hlasom, zmizne zo svetovej scény.
Summit 20.-21. marca by sa mohol uskutočniť práve v čase, keď má podľa niektorých zdrojov byť v plnom prúde Spojenými štátmi vedený útok na Iraku, v ktorom by Británia bojovala po boku Američanov, zatiaľ čo ďalšie štáty EÚ vedené Francúzskom a Nemeckom aktívne odporujú vojne.
"Budúci týždeň sa bude pravdepodobne ďalšia konfrontácia," povedal Prodi so zármutkom nad tým, že iracká kríza zatieni pôvodný program stretnutia - reformy zamerané na to, aby sa z Európy stal do roku 2010 najkonkurencieschopnejšie hospodárstvo sveta.
"Máme spoločný názor verejnosti na vojnu, ale naše vlády sú nejednotné," dodal predseda EK s nádejou, že únia dokáže zjednotiť hlas svojich obyvateľov s hlasom vlád, pretože v opačnom prípade sa "Európa stratí z mapy sveta".
Grécko, súčasná predsednícka krajina EÚ, zorganizovalo stretnutie 15 lídrov na večeri, ktorá sa má uskutočniť budúci štvrtok s cieľom prediskutovať irackú krízu.
Tá vážne rozdelila úniu, keď Británia, Španielsko a Taliansko podporujú tvrdú líniu Washingtonu, pokým Francúzsko a Nemecko sa postavili proti vojne. Rozpor zanechal váhavú spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku únie v hlbokej kríze.
Na večeru nebudú pozvaní zástupcovia 13 kandidátskych krajín, z ktorých mnohé dôrazne podporili americko-britské stanovisko. V piatok by sa však mali stretnúť s kolegami z EÚ na rozhovoroch o hospodárskej reforme.
Hlavný hovorca EK Jonathan Faull uviedol, že komisia sa bude snažiť pomôcť lídrom EÚ nájsť spoločný postoj k Iraku. Dodal však, že si nerobia žiadne ilúzie vzhľadom na nesmierne zložitú medzinárodnú a domácu politickú situáciu, hoci veľmi dúfajú, že lídri si uvedomia závažnosť samotnej situácie i jej dôsledky pre úniu.