Paríž/Washington 13. marca (TASR) Generál Jay Garner patrí medzi tých málo amerických stratégov, ktorí pracujú na iných ako vojnových plánoch proti Iraku. Ako informuje v dnešnom čísle denník Le Figaro, úlohou Jaya Garnera v Pentagóne je pripravovať plány na povojnovú obnovu Iraku. Plánovanie sa robí tajne, zdôraznil denník.
Kým generál Tommy Franks, hlavný veliteľ spojeneckých vojsk v protiirackom ťažení, je na prvých stránkach americkej tlače a na televíznych obrazovkách, generál vo výslužbe Jay Garner, ktorý má naprávať škody, pracuje v tieni. Jeho tvár médiá nepoznajú, hoci už dva mesiace vedie Úrad na obnovu a humanitnú pomoc (ORHA), podriadený priamo ministrovi obrany Donaldovi Rumsfeldovi.
Bývalý veliteľ batérií protiraketovej obrany Patriot počas prvej vojny v Perzskom zálive a odborník na kurdskú otázku ešte na verejnosti nepovedal ani slovo. V utorok dokonca v Kongrese zamietol stretnutie pred vplyvným zahraničnopolitickým výborom.
Má generál Garner čo skrývať vo svojich prísne strážených pracovniach?, položil si otázku Le Figaro. Poslanci, ktorí dohliadajú na štátnu pokladňu, sa s nevôľou dozvedeli z Wall Street Journal, že požiadal o 900 miliónov dolárov na obnovu Iraku. Pritom sa poslanci nemali možnosť k tomu vyjadriť. Uvedená suma prevyšuje prostriedky, ktoré USA dali na civilné investície v Afganistane po páde režimu Taliban. To je asi len začiatok, predpokladá denník.
Americká tlač informovala, že v rámci rekonštrukcie Iraku už bolo vybraných päť veľkých amerických spoločností v najväčšej tajnosti. Minimálne dve z nich majú úzke styky s členmi administratívy prezidenta USA Georgea W. Busha.
Oficiálne ide len o pomoc, dokonca humanitnú pomoc. Niet však pochybností, že veľké americké spoločnosti v tom vidia vstupenku na veľmi štedré ropné kontrakty. Ešte predtým, ako zaznie prvý výstrel, už obnova Iraku nadobúda farbu čierneho zlata a zelenej bankovky.
Ministerstvo obrany USA bolo nútené povedať, že obnova Iraku bude patriť k najväčším americkým akciám od skončenia druhej svetovej vojny. Podľa plánu generála Garnera sa za 18 mesiacov má rekonštruovať podstatná časť servisnej siete a infraštruktúry Iraku: školy, nemocnice, dodávka vody, elektrického prúdu, ciest a mostov.
Nejasnou otázkou ostáva, kto bude americkú činnosť financovať. Donald Rumsfeld sa zatiaľ obmedzuje na vyhlásenia o budúcich príjmoch z predaja irackej ropy.
Garnerov plán nateraz podceňuje požiadavky na humanitné potreby pre 23 miliónov civilistov, ktorí pocítia vojnu na sebe, dodal Le Figaro.