New York 12. marca (TASR) - Spojené štáty a Veľká Británia dnes poskytli podrobnosti k dodatku k navrhovanej rezolúcii o Iraku. Podľa najnovších správ, ktoré prenikli z diplomatických kruhov, by sa malo k pôvodnému návrhu pridať takzvaných "šesť skúšok", ktoré musí Irak zvládnuť "v priebehu niekoľkých dní", ak sa chce vyhnúť vojenskému zásahu.
Keďže ultimátum 17. marca, ktoré minulý týždeň navrhli USA pre odzbrojenie Iraku, nemá dostatočnú podporu, objavil sa doplňujúci návrh, ktorý by text navrhovanej rezolúcie pozmenil. Dodatok k návrhu rezolúcie je podľa expertov politickým vyhlásením, ktoré nemá právnu záväznosť. Preto by ho mohli podpísať aj tie krajiny, ktoré neschvália rezolúciu.
Dodatok k návrhu rezolúcie má tri strany a pod názvom "náčrt dodatočného vyhlásenia" už koluje medzi niektorými členmi BR OSN. Uvádza sa v ňom, že jeho autori, teda USA a Británia, podporia závery BR OSN, že Bagdad preukázal "plnú, bezpodmienečnú, bezprostrednú a aktívnu spoluprácu" so zbrojnými inšpektormi OSN, ak Irak do pondelka 17. marca vykoná uvedené testy". Diplomati podotkli, že o konečnom dátume je stále možné rokovať.
Šesť testov, respektíve skúšok, o ktorých sa dodatok zmieňuje, je podrobne rozvedených. Prvou z nich je výzva adresovaná irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi, aby urobil verejné vyhlásenie v arabčine, odvysielané rozhlasom i televíziou, v ktorom uvedie, že v minulosti sa usiloval zatajiť zbrane hromadného ničenia. Husajn by mal vyhlásiť, že prijal "strategické rozhodnutie" už nevyvíjať ani neuchovávať tieto zbrane, ani iné zbrane Iraku zakázané.
Irak tiež musí inšpektorom OSN okamžite odovzdať všetky zakázané zbrane a s nimi súvisiace dokumenty, plne s inšpektormi spolupracovať a vyhlásiť, že spolupracovať musia aj jeho štátni príslušníci vo vláde i mimo vlády.
"Neuposlúchnutie týchto pokynov sa bude považovať za vážny zločin vlády," uvádza sa v dokumente.
Bagdad musí okrem toho do pondelka 17. marca prijať komplexnú legislatívu, ktorá zakáže všetkým vládnym zamestnancom i občanom podporovať výrobu ilegálnych zbraní alebo sa v nej priamo angažovať.
Najmenej 30 vedcov vybraných šéfmi zbrojných inšpektorov OSN musí byť pripravených poskytnúť inšpekčným tímom rozhovor v bezpečnom prostredí mimo Iraku. Inšpektori musia dostať dôveryhodný dôkaz o tom, že Irak v roku 1991 zničil zásoby antraxu a zbraní biologického charakteru. Ak mu nejaké zásoby antraxu zostali, musí poskytnúť ich podrobnú a pravdivú dokumentáciu a zdokumentovať i zbrane podobného typu, dodáva dokument.
Dodatok k rezolúcii požaduje úplné zničenie všetkých irackých balistických striel as-Samúd 2, vrátane ich bojových hlavíc, motorov, odpaľovacích rámp a s nimi súvisiacich komponentov. Bagdad tiež musí poskytnúť dôveryhodný dôkaz o účeloch bezposádkových lietadiel, podrobnosti o testoch, dolete a možnostiach nosnosti biologických a chemických hlavíc.
Dodatok k navrhovanej rezolúcii predložil britský premiér Tony Blair v Londýne. Washington a Londýn o ňom stále intenzívne rokujú. Podľa slov britského ministra zahraničných vecí Jacka Strawa séria šiestich podmienok, ktoré sú zakotvené v dokumente, predstavuje "minimum toho, čo by mal ktokoľvek v Bezpečnostnej rade vyžadovať ako skúšku toho, či Saddám Husajn mieni spolupracovať alebo nie".