Ženeva 12. marca (TASR) - Popredná americká skupina pre ľudské práva Human Rights Watch (HRW) obvinila dnes Spojené štáty, že sa cítia byť nad zákonmi o ľudských právach, čo by okrem iného mohlo ohroziť ich vlastné jednotky v prípade konfliktu z Irakom.
Spôsob, akým USA zaobchádzajú s bojovníkmi bývalého vládnuceho afganského hnutia Taliban a údajnými príslušníkmi al-Káidy väznenými na námornej základni Guantánamo na Kube i inde, je podľa HRW "pohromou", pretože odmietajú aspoň členom Talibanu priznať postavenie vojnových zajatcov.
Výkonný riaditeľ organizácie Kenneth Roth na tlačovej konferencii uviedol, že Washington zachovával "ohromujúce ticho" okolo obvinení, že jeho oddiely používajú v Afganistane pri vypočúvaní metódy, ktoré porušujú medzinárodné dohovory, hoci nie sú priamo mučením.
Vo Washingtone čoraz viac prevláda názor, že USA by mali byť nad medzinárodným právom, vyhlásil Roth. Americká vláda síce odmietla tvrdenia o mučení, neobjavilo sa však podrobné popretie správ denníkov New York Times a Washington Post o využívaní techník "stresu a nátlaku", ako je vešanie väzňov pod strop, kopanie do nich či držanie v bolestivých pozíciách.
Podľa riaditeľa HRW ide buď o mučenie alebo kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie, ktoré kategoricky zakazuje konvencia proti mučeniu. V tejto súvislosti vyjadril obavy, že takýto signál bude chápaný ako "zelená" mučeniu.
Odmietanie uplatniť Ženevské konvencie o vojnových zajatcoch v prípade Talibanu "neveští nič dobré" pre väzňov v možnej vojne v Iraku. Od noriem, ktoré sa USA snažili rešpektovať vo vojnách v Perzskom zálive, Kórei a vo Vietname, teraz upúšťajú, čo zvyšuje riziká pre zajatcov "každého druhu", dodal Roth.
Podľa Washingtonu sa bojovníkov Talibanu Ženevské konvencie netýkajú, pretože nie sú vojakmi. Tvrdí však, že zaobchádzanie s nimi zodpovedá medzinárodnému právu.