Bratislava 12. marca (TASR) - Americká administratíva je odhodlaná dosiahnuť v USA ratifikáciu vstupu siedmich pozvaných štátov do NATO už koncom mája, a to bez ohľadu na riešenie odzbrojenia Iraku. Podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR Ivana Korčoka by v americkom Senáte pri prerokúvaní pripravenosti Slovenska na členstvo v NATO nemal zanieť nejaký problém. Korčok to dnes uviedol na tlačovej konferencii po návrate z pracovnej návštevy USA, ktorú v dňoch 8.-11. marca absolvoval spolu so štátnym tajomníkom Ministerstva obrany SR Rastislavom Káčerom.
S návštevou amerického prezidenta Georgea Busha v Bratislave možno podľa Korčoka počítať do konca tohto roka, pokiaľ to dovolia medzinárodné okolnosti. V rámci pripravovanej série májových návštev v Európe však Bush podľa všetkého na Slovensko nezavíta.
Počas rokovaní oboch slovenských predstaviteľov v USA sa americká strana zaujímala o stav podpory verejnej mienky na Slovensku pre vstup do NATO. Podľa štátneho tajomníka MZV SR prijala s pochopením skutočnosť, že súčasná situácia okolo Iraku nie je ideálnou pre zvyšovanie podpory pre členstvo v aliancii, a to napriek tomu, že s NATO nesúvisí. Korčok však vyjadril presvedčenie, že vyriešení irackej krízy sa podpora obyvateľstva pre vstup do NATO bude zvyšovať.
V Spojených štátoch je podľa Korčoka citeľná snaha presadiť novú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o Iraku. V prípade, ak nebude dosiahnutý konsenzus, prioritou zostáva odzbrojenie Saddáma Husajna. Už rezolúcia BR 1441 hovorí, že Saddám Husajn naďalej porušuje rezolúcie BR OSN, konštatoval Korčok.
Počas stretnutia s americkým kongresmanom Christopherom Smithom zaznela aj otázka údajnej nútenej sterilizácie rómskych žien na Slovensku. Americká strana očakáva, že publikované tvrdenia sa dôrazne vyšetria, a pokiaľ budú potvrdené, vinníci budú riadne odsúdení.
Korčok a Káčer sa v USA stretli s predstaviteľmi Rady národnej bezpečnosti, námestníkom rezortu diplomacie Marcom Grossmanom, námestníkom ministerstva obrany pre medzinárodnú politiku Jackom Crouchom, ako aj členmi Kongresu Johnom Micom a Christopherom Smithom.