Bratislava 12. marca (TASR) - Slovensko bude po vstupe do Európskej únie dlhodobo čistým príjemcom finančnej pomoci z jej fondov. Na dnešnej tlačovej besede to uviedol poslanec výboru pre verejnú správu za SMK Iván Farkas. To znamená, že SR aj po niekoľkých rokoch členstva v EÚ bude môcť z jej regionálneho rozpočtu čerpať viac, ako odvedie, podobne ako je to v prípade Španielska, Portugalska, Grécka či Írska.
Pre slovenské regióny a podniky možnosti pomoci z únie predstavujú určitú výzvu v podobe prípravy kvalitných projektov, na ktoré bude pomoc určená. Podľa I. Farkasa budú v tomto procese zohrávať dôležitú úlohu aj obce a profesijné združenia a komory. Podmienkou čerpania tiež bude rozvojový projekt v regióne, ktorého hrubý domáci produkt nedosahuje ani 75 % priemeru Európskej únie. V praxi to znamená, že o pomoc sa budú môcť uchádzať všetky kraje s výnimkou bratislavského, ktorého hospodárska úroveň je takmer zhodná s priemerom únie.
I. Farkas je presvedčený, že členstvo v únii prinesie Slovensku viac pozitív ako negatív. Okrem zvýšenia dôveryhodnosti krajiny, ktoré podporí rast investícií, očakáva zlepšenie podnikateľskej klímy a vyšší tlak na kvalitu infraštruktúry. Pre podniky to bude znamenať skúšku ich konkurencieschopnosti, ale tiež zlepšenie kvality manažmentu a práce. V oblasti nezamestnanosti očakáva I. Farkas celkové zlepšenie, i keď priznal, že v najbližších rokoch po vstupe môže dôjsť v jednom regióne k zníženiu nezamestnanosti a naopak, v inom k zvýšeniu. Slováci budú mať podľa neho aj lepší prístup k vzdelaniu.
Medzi negatívami vstupu SR do únie I. Farkas spomenul najmä čiastočné obmedzenie kompetencií v oblasti rozhodovania o smerovaní napr. hospodárskej politiky. Myslí si, že únia bude podporovať skorý vstup kandidátov do menovej únie, čím vyvinie tlak na zvýšenie úsilia v oblasti plnení maastrichtských kritérií. Zavedenie eura pomôže podľa poslanca slovenským podnikom v oblasti nákladov na menovú konverziu a zníži ich kurzové riziko. Na druhej strane zoberie Národnej banke Slovenska (NBS) niektoré nástroje menovej politiky.
Na záver I. Farkas poznamenal, že Slováci nie sú dostatočne informovaní o výhodách a nevýhodách členstva Slovenska v únii, je však presvedčený, že vláda urobí maximum v predreferendovej kampani, aby ľudí presvedčila o pozitívach integrácie do EÚ.