Reagoval tak na vyhlásenie svojho amerického rezortného kolegu Donalda Rumsfelda, že Spojené štáty sú pripravené ísť do vojny s Irakom v prípade potreby aj bez Británie.
Jeho slová vyvolali medzi diplomatmi zmätok, pretože naznačujú, že USA majú alternatívny plán pre prípad, že OSN neschváli druhú rezolúciu a britská vláda sa pod tlakom verejnosti a parlamentu rozhodne nezapojiť sa do útoku na Irak.
Hoon sa pokúsil zľahčiť význam Rumsfeldových výrokov keď povedal, že americký minister to myslel len teoreticky. Podľa Hoona budú Briti "významným vojenským prínosom" pre americkú akciu proti Iraku. Britský minister obrany tiež naznačil, že druhá rezolúcia možno nebude potrebná, pretože aj rezolúciu 1441 si možno vysvetliť ako oprávnenie pre použitie sily.
Faktom ale je, že americký politik svojimi poznámkami zaskočil a šokoval britskú vládu, ktorá sa plne sústredila na presadenie druhej rezolúcie o Iraku.
Britský premiér a predseda vládnej strany Tony Blair totiž čelí čoraz mohutnejšej rebélii vlastných poslancov, ktorým sa nepáči jeho iracká politika. Analytici očakávajú, že práve títo rebeli chytia Rumsfelda za slovo a pri dnešnej hodine otázok premiérovi vyzvú Blaira, aby stiahol britských vojakov z akcie.
Londýn a Washington sa zatiaľ pokúšajú urovnať trhliny vo vzájomných vzťahoch, ktoré Rumsfeld spôsobil. Samotný Rumsfeld neskôr vydal vyhlásenie, v ktorom vyjadril nádej, že Londýn sa bude v prípadnom konflikte významne angažovať. O nasadení britských vojakov do bojových akcií sa však výslovne nezmienil.
3 12 lb ed