Londýn 12. marca (TASR) - Vyhlásenie francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, že Francúzsko bude vetovať rezolúciu, ktorá by dala zelenú vojenskému zásahu proti Bagdadu, dnes podrobne analyzujú všetky britské denníky.
Nie je žiadnym tajomstvom, že vo francúzsko-britských vzťahoch dodnes pretrváva istá rivalita a vzťahy medzi susedmi nie sú práve vrelé, konštatuje londýnska tlač.
Chiracova hrozba veta bude mať trvalé následky. Je to osudové a dosť pochabé rozhodnutie. Takýto postoj Francúzska zanechá v Spojených štátoch na dlho horkú príchuť. Okrem toho oslabí OSN, rozdelí Európsku úniu a môže priniesť aj koniec Severoatlantickej aliancie, píše v úvodníku denník Times.
Britský premiér Tony Blair mal pravdu, keď povedal, že Chirac pustil irackého vodcu Saddáma Husajna z udice, pokračujú Times. Teraz si každý diktátor od Pchjongjangu až po Harare pomyslí, že si môže pokojne robiť čo chce, nemusí brať vážne rezolúcie OSN, môže utláčať svoj národ s vedomím, že Francúzsko nakoniec zaujme sebecký postoj bez akýchkoľvek princípov, teda aspoň dovtedy, kým je v Elyzejskom paláci Jacques Chirac.
"Nikto sa neodváži odhadnúť, čo bude Francúzsko stáť takýto rozkol so Spojenými štátmi vo veľmi dôležitej otázke," pridáva sa aj Financial Times. Chiracovi síce teraz možno tlieska väčšina Európy a rozvojového sveta. No v samotnom Francúzsku sa ľudia začínajú báť, či to ich prezident predsa len trochu neprehnal a či kvôli tomu neprídu o veľkú časť obchodu s USA, a tým aj o prácu.
Na zlosť prezidenta Chiraca väčšina Európanov nepovažuje Francúzsko za svojho prirodzeného vodcu. Stredomorské a východoeurópske krajiny, ktoré kedysi obzvlášť podliehali francúzskemu vplyvu, sa teraz jasne postavili na stranu Washingtonu a mnohých dosť rozhnevali hrozby Paríža na adresu kandidátskych štátov. Hrozba bezhlavo použiť veto už urobila dosť škody. Francúzsko si teraz musí veľmi rýchlo uvedomiť, že ešte stále môže zmeniť názor, uzatvára denník Times.