Mníchov 12. marca (TASR) - Napriek početným varovaniam nepredstavuje zamestnanosť žien pre deti nijakú vážnu ujmu. Skôr naopak, tvrdia americkí psychológovia na základe najnovšieho prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 2402 osamelých, zárobkovo činných žien a ich detí z oblasti Bostonu, Chicaga a San Antonia.
Na deti, ktorých matky sa museli v dôsledku krátenia sociálnych dávok zamestnať, nemala skutočnosť, že ich mama chodí do práce, nijaký negatívny vplyv - ani vo veku predškolskom, ani v puberte. Staršie deti z tohto faktu dokonca profitovali. Mnohé z nich si zrejme uvedomili svoju spoluzodpovednosť za osud neúplnej rodiny a zlepšili svoj výkon v škole, časť detí sa vzdala alkoholu a drog. V prieskume, o ktorého výsledkoch informuje podrobne nemecký denník Süddeutsche Zeitung (SZ), všetky deti uvádzali, že odkedy chodí ich mama do práce, majú menší strach z nedostatku financií a sociálneho prepadu.
Zamestnanosť sa však pozitívne prejavila aj na duševnom stave žien. Po nástupe do práce získalo množstvo z nich pocit väčšieho sebavedomia a osobnej nezávislosti. Vedci sa domnievajú, že disciplína v práci a určité pracovné ciele pomáhajú osamelým matkám s deťmi zorganizovať si lepšie súkromný život a zmierňujú obavy z ďalšieho osudu.
Výskum však potvrdil, že na deti má veľmi negatívny vplyv nezamestnanosť rodičov. Táto môže u detí vyvolať depresie a agresívne správanie, uzatvára SZ.