BRATISLAVA - Na svojom prvom zasadnutí sa v Bratislave zišla novovytvorená Rada ministra školstva SR pre šport. Po zániku Štátneho fondu telesnej kultúry predkladá rada ministrovi školstva Martinovi Froncovi návrhy na rozdelenie financií z verejných zdrojov a projekty na pomoc rozvoju slovenského športu.
Predsedom rady je štátny tajomník ministerstva školstva László Szigeti, jej členmi sú tréner hokejových majstrov sveta Ján Filc, futbalový odborník Jozef Vengloš, podpredsedníčka Slovenského olympijského výboru a predsedníčka atletického zväzu Mária Mračnová, predseda Slovenskej spoločnosti telovýchovného lekárstva Dušan Hamar, vedúci katedry atletiky na FTVŠ UK Tomáš Kampmiller, dnes už bývalý generálny sekretár zväzu rýchlostných kanoistov Miroslav Haviar, prezident Asociácie telovýchovných jednôt a klubov Milan Muška a generálny riaditeľ sekcie štátnej starostlivosti o šport ministerstva školstva Stanislav Kosorin.
„Záujem o problematiku športu na ministerstve školstva existuje. Aj preto som vymenoval radu, ktorá bude problémy športu riešiť. Nechceme robiť zázraky, ale spoločným úsilím sa veci pohnú. Mal som ideu zostaviť orgán, v ktorom by boli ľudia rozumejúci problematike,“ povedal minister školstva Martin Fronc. Na rokovaniach rady by sa malo hovoriť o viacerých problémoch. Medzi konkrétne úlohy patrí podieľať sa na príprave zákona o športe a prostredníctvom nových daňových zákonov zvýšiť podporu športu. Ministerstvo prichádza s projektom Otvorená škola, v rámci ktorého by mali byť telocvične a športoviská otvorené aj počas víkendov. Aj naďalej bude ministerstvo podporovať projekt Top tímov pre olympijské hry.
Členovia rady diskutovali o prerozdelení finančných prostriedkov z nadbytku z lotérií a číselných hier za rok 2002. Rada mala za úlohu navrhnúť ministrovi rozdelenie sumy vo výške 78 miliónov korún. „Zhodli sme sa na kritériách a prioritách pre prerozdelenie financií,“ uviedol Laszló Szigeti. Rada odporučila ministrovi, aby Slovenskému olympijskému výboru pridelil 10 miliónov korún na prípravu Top tímov pre OH a ďalších 8 miliónov na materiálno-technické zabezpečenie. Keďže rok 2003 je rokom telesne postihnutých, Slovenský zväz telesne postihnutých by mal dostať z nadbytku z lotérií 2 milióny korún a Slovenský paralympijský výbor na zabezpečenie prípravy na paralympiádu 2004 v Aténach 2,5 mil. Sk.
Ďalších 10,5 milióna by malo ísť na financovanie školských športových súťaží na úrovni krajov a okresov. Zatiaľ bližšie nešpecifikované sumy z balíka by mali dostať aj Národný inštitút športu, futbalové Národné tréningové centrum v Senci a projekt Otvorená škola. Konečné slovo pri schvaľovaní návrhu bude mať minister. Malo sa hovoriť aj o rozpise finančných prostriedkov pre šport na rok 2003. „K tomuto bodu sme sa nedostali. Členovia rady dostali materiál na pripomienkovanie a približne o dva týždne sa k nemu vrátime,“ uviedol Szigeti. (sita)