a medailovými, čo možno z pohľadu slovenskej atletiky považovať za mimoriadne zriedkavé, o to však cennejšie. Pre šprintérku Luciu Ivanovú bude štart znamenať premiéru a s tým spojené skromnejšie ambície, aj keď má za sebou v tohtoročnej hale pozoruhodné zlepšenie.
Haborák má v tejto sezóne za sebou štyri štarty (19,64 - 20,13 - 20,39 - 20,35), z toho bol trikrát prvý, čo je však podstatné, pri víťazstvách dosahoval vždy najdlhšie pokusy za 20 metrov. Ak by sa vyrátal ich priemer, tak vychádza výkon 20,29, ktorý vyvoláva u Milana Haboráka dostatok optimizmu až do tej miery, že si trúfa pokoriť osobný rekord spred dvoch rokov 20,43. V Birminghame sa veľké výkony neočakávajú, s takouto vzdialenosťou odhaduje tréner i samotný Haborák, že by mohol pomýšľať aj na medailu.
Tréner Jozef Hanušovský: „Viem, že série mal Milan dosť kolísavé, no pri jeho otočnej technike je to normálne, stačí, keď sa trafí aspoň do jedného pokusu. Verím, že na medailu postačí vrhnúť osobák.“
Haborák sa vzhľadom na určité oneskorenie v príprave dostal do správneho varu. J. Hanušovský: „Prekvapuje ma, že všetko ide zatiaľ veľmi dobre, pretože na začiatku trochu meškal v príprave. Do finále postupuje osem guliarov, každý bude mať šesť pokusov, tým sa vylúči aj náhodnosť.“
Tridsiatnik Haborák ešte včera doma posilňoval, deň predtým v Banskej Bystrici ladil techniku s ľahšou guľou. V birminghamskej hale bude mať jednu výhodu v tom, že mu nebude chýbať tréner.
O osem rokov mladšia šprintérka Lucia Ivanová sa bez svojho trénera Maroša Molnára bude musieť zaobísť. V aktuálnej halovej sezóne päťkrát na dvojstovke štartovala s výkonmi v rozpätí 24,33 - 23,57 s bilanciou čo štart to zlepšenie osobného i slovenského rekordu.
História HMS verne odrážala problémy slovenskej atletiky, ktorej chýbala regulárna hala. Pred dvoma rokmi v lisabonskej Atlantic Pavilion štartoval jedine Milan Haborák so svojím prvým veľkým finále kariéry (7. s 20,05) a Slovensko malo v Lisabone dosiaľ najskromnejšie zastúpenie v štartových listinách: rok 2003 - dvaja, 2001 - jeden, 1999 - dvaja, 1997 - traja, 1995 - dvaja, 1993 - štyria. (tasr)