Podľa odhadov trpí fóbiou z lietania približne 30 percent všetkých pasažierov. Pre nich je len slabou útechou to, keď sa ich odborníci a spolucestujúci snažia presvedčiť, že lietadlá sú najbezpečnejšími dopravnými prostriedkami a ročne prepravia bez akýchkoľvek problémov 1,4 miliardy cestujúcich.
Kurzy pred cestou
Aby sa pre týchto ľudí, pokiaľ sa vôbec rozhodnú do lietadla nastúpiť, nestala cesta nad oblakmi utrpením, podujali sa viaceré letecké spoločnosti organizovať pre potenciálnych pasažierov krátke kurzy. Počas dvoch-troch dní vysvetľujú psychológovia, kapitáni, technici a navigátori nielen techniku lietania, ale aj pomáhajú účastníkom strach lepšie poznať, analyzovať ho a naučiť sa ho ovládnuť.
Ako vyzerá skutočný strach?
Nemecký psychológ L. F. Shafer si nechal po druhej svetovej vojne opísať od pilotov spojeneckých vojsk ich pocity počas bojových akcií. Chcel tak získať obraz skutočného a oprávneného, nie subjektívneho strachu. Piloti sa vtedy ocitali v situáciách bezprostredne ohrozujúcich život a ich reakcie boli teda primerané nebezpečenstvu.
Čo cítili? Búšenie srdca a zrýchlený tep, napäté svaly, sucho v hrdle a v ústach, podráždenosť alebo zlosť, prítomné bolo potenie, dvíhanie žalúdka, pocit neskutočnosti, nutkanie na močenie, chvenie tela, chaos, slabosť či mdloba. Piloti neboli neskôr schopní presne si vybaviť priebeh situácie, neboli schopní sústrediť sa, stalo sa, že neudržali moč či stolicu.
Ľudia, ktorí majú dnes panický strach z lietania, tvrdia, že príznaky sú takmer rovnaké. (uj)