Rozzúrenej fenke čivavy Pipi vyliezajú oči z jamiek, keď sa k nej v preplnenom obchodíku jej pána blížia neznámi ľudia. Pipi však nešteká. Nikdy nešteká. Nikdy nebude štekať. Jej majiteľ Čen Šeng-chua sa domnieva, že Pipi, ktorú našiel ako túlavého psa, niekto odstrihol hlasivky. „Keď otvorí papuľku, nič z nej nevychádza,“ hovorí.
Aktivisti hnutia za práva zvierat tvrdia, že často nachádzajú nemé psy, ktorých sa zbavujú ilegálni chovatelia potýkajúci sa za hospodárskej recesie s odbytovými ťažkosťami. Na husto obývanom Taiwane, kde väčšina ľudí žije v bytoch v preľudnených mestách, sú chovatelia bez licencie v pokušení dať psom odstrihnúť či odrezať hlasivky, aby nemohli rušiť susedov a upútať pozornosť úradov, hovoria aktivisti.
Organizácie obhajujúce práva zvierat obviňujú úrady, že čakali príliš dlho, než začali prijímať opatrenia na obmedzenie rýchlo rastúceho počtu zatúlaných psov, ako sú kastrovanie či registrácia.
Aktivisti tiež kritizujú verejnosť za to, že si kupuje roztomilé šteniatka, a keď vyrastú, zanechávajú ich v uliciach. Podľa zverolekára Čen Ťia-čuna je veľmi neobvyklé, aby sa psy rodili nemé. Má podozrenie, že Pipi prišla o hlasivky pri novej operácii, ktorá nezanecháva jazvy. „V minulosti operácie odstraňujúce hlasivky psa zanechávali stopy na vonkajšej strane hrdla zvieraťa,“ hovorí. „Teraz sa veterinári dostávajú do hrdla priamo papuľou a odstraňujú hlasivky zvnútra.“ Táto operácia nie je bez rizika.
Zviera s odrezanými či s odstrihnutými hlasivkami je vystavené väčšiemu nebezpečenstvu infekcie, dodáva. Zverolekár myslí, že sa nielen chovatelia usilujú o to, aby boli psy zbavené hlasiviek. Niekedy sa ľudia ujmú túlavých psov a chcú si ich nechať doma. Susedia sa však začnú sťažovať a noví majitelia majú na výber - odložiť psa zase na ulicu, alebo ho umlčať. Aktivista Šen tvrdí, že súkromní chovatelia sú zodpovední takmer za všetky prípady, nie tradiční majitelia domácich maznáčikov.
„Len asi 30 z 300 súkromných chovateľov psov je registrovaných,“ upozorňuje Šen. Za jednu z priorít svojej organizácie pokladá presadenie povinnej registrácie chovateľov. Pracovníčka útulku Jang Siang hovorí, že z 500 psov, ktoré má na starosti, je nemých viac než tucet vrátane štyroch, čo boli nájdení spoločne. Môže ich byť viac, pretože objaviť ich v ohlušujúcom štekote stoviek psov je ťažké. Jednou z nich je fenka Nana, nečistkokrvný ovčiak s dlhými ušami a huňatým chvostom. Dokáže zo seba vydať akýsi zvuk, je to však len chrapľavý škrekot, nie štekot veľkého zdravého psa. Jang si o psy robí starosti, pretože ich počty rastú a darov naopak ubúda. Veľa Taiwancov sa zdráha psy utratiť, pretože by to bolo v rozpore s ich budhistickou vierou.
(čtk)