Novela bude obsahovať tri základné okruhy, úpravy a doplnenia. Prvé dva sa týkajú zmien školného v nadväznosti na nový systém sociálnych štipendií, štipendií poskytovaných vysokými školami a výhodných pôžičiek pre študentov.
„V našom návrhu zákona je, aby si školy samy stanovili výšku školného. Zákonom bude stanovená len jeho horná a dolná hranica,“ povedal SME Peter Plavčan, riaditeľ sekcie vysokých škôl na ministerstve školstva. Tak ako pri svojom nástupe do funkcie povedal minister Martin Fronc, poplatky by sa mali pohybovať od 5800 do 11 600 korún ročne.
Výšku školného a poplatkov, ktoré môžu vysoké školy od študentov žiadať, si školy môžu vypočítať podľa tzv. základu. Ten tvorí desať percent priemerných nákladov školy na študenta. V súčasnosti sa priemerné ročné náklady pohybujú okolo 58 000 korún. Keďže školné môže vysoká škola vyberať len do výšky dvojnásobku základu, od študenta môže pýtať 5800 až 11 600 korún. Tie, o ktoré je veľký záujem, si zrejme stanovia čo najvyššie poplatky. A napríklad za rigoróznu skúšku môže škola od študenta žiadať najviac 150 percent základu, teda asi 8000 korún.
Z vybraného školného pôjde 10 percent na sociálne štipendiá do fondu ministerstva školstva, 20 percent si školy budú nechávať na ďalšie druhy štipendií (prospechové, rodičovské, športové) a 70 percent im ostane na výdavky súvisiace s vyučovacím procesom.
Študenti sa najviac obávajú problémov okolo študentských pôžičiek a štipendií. Tie sú totiž v súčasnosti veľmi nízke, a navyše nepokrývajú ani desatinu vysokoškolákov. (Študentský pôžičkový fond poskytuje pôžičku päťtisíc študentom po 20-tisíc korún ročne, pričom peniaze nedostanú naraz.)
Podľa Plavčana však bude táto oblasť dobre prepracovaná. „Podľa zatiaľ navrhovaného modelu bude výška sociálneho štipendia závisieť od výšky životného minima a prípadného školného tak, aby mohli študovať aj študenti zo znevýhodneného prostredia,“ tvrdí.
Tretí okruh novely zákona sa týka upresnení drobných chybičiek krásy, ktoré sa ukázali pri aplikácii zákona do praxe. „Ale sú to len drobné technické detaily a upresnenia,“ hovorí Plavčan. Účinnosť novely zákona sa predpokladá od 1. septembra tohto roka.