Vnútorný poriadok školy vydáva riaditeľ po prerokovaní s radou školy. Jeho znenie by mali poznať žiaci, ale aj rodičia. Na niektorých školách žiaci na začiatku školského roka podpisujú, že sa s ním oboznámili, na iných zase vnútorný poriadok pravidelne preberajú na triednických hodinách.
Čo môže obsahovať a čo nie, sme sa opýtali Mgr. ZDENKA KRAJČÍRA, riaditeľa odboru základných škôl, základných umeleckých škôl a materských škôl na ministerstve školstva.
Môže školský poriadok prikazovať, ako sa má žiak správať mimo školy?
„Nie. Vnútorný poriadok školy má obsahovať povinnosti a práva žiakov počas pobytu v škole a pri činnostiach, ktoré sa organizujú mimo školy.“
Prečo sa potom v niektorých poriadkoch takéto ustanovenia nachádzajú?
„Právne vedomie riaditeľov škôl je také, aké je. Ak sa tam nachádzajú, tak riaditelia pochybili. Škola nemôže žiaka postihovať na základe toho, čo robil mimo nej. Je to právne irelevantné, nad rámec možností ústavy. Čo robí žiak mimo vyučovania, je vyslovene v kompetencii rodiča.“
Môže škola prikazovať, ako sa má žiak obliekať?
„Sú tam také vágne ustanovenia, že žiak musí chodiť čisto a vkusne upravený. Kto však posúdi, či je melír vkusný alebo nie? Myslím si, že aj toto je v kompetencii rodiča. I keď stráženie istých excesov tam musí byť.“
Predsa len, formulácie typu: Neusiluje sa zovňajškom vynikať nad ostatnými žiakmi, sú pomerne zvláštne.
„V určitých regiónoch sa zvýrazňuje rozdiel medzi bohatými a chudobnými. Možno riaditeľ z psychologického hľadiska premýšľa, ako tieto rozdiely potlačiť.“
Nebolo by lepšie zaviesť uniformy?
„To si musí rozhodnúť každá škola.“
Môže škola dať žiakovi napríklad dvojku zo správania za to, že má piercing, aj keď jeho rodič s tým súhlasil?
„Nie. Škola sa musí s rodičom dohodnúť. Môže ho napríklad informovať, že deti sa v škole klbčia a môže dôjsť k úrazu, a preto by bolo dobré, aby žiak piercing nemal. Ak rodičia súhlasia, aby ho mal, nech im škola dá podpísať papier, že ak sa stane úraz, zodpovednosť berú na seba. Ale nemôže za to dať žiakovi dvojku zo správania, lebo svojím správaním nikoho neohrozuje.“