
Mobilné telefóny používajú už žiaci na základných školách. Pretože však rušia vyučovací proces, na väčšine škôl je zakázané z nich volať. Ak, tak iba cez prestávky. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
„Moja dcéra si dala, s mojím a manželkiným súhlasom, urobiť piercing v pupku. V škole jej však pohrozili dvojkou zo správania, ak si ho neodstráni. Prečo jej má škola zakazovať niečo, čo som jej povolil?,“ pýta sa nahnevaný Viliam Kuzmo, otec sedemnásťročnej gymnazistky. Zdá sa mu to paradoxné aj preto, že dcéra chodí do súkromného gymnázia, kde platia „slušné peniaze“.
Žiak sa neusiluje zovňajškom vynikať pred ostatnými
Každá škola sa riadi podľa pravidiel, ktoré hovoria, čo žiak môže a čo nie. Nájdete ich v školskom poriadku v kolónkach práva a povinnosti žiakov. Každá škola má vlastný poriadok (tvorí ho riaditeľ školy na základe platných predpisov a vlastných skúseností) a preto sa môže stať, že niekde je zakázané to, čo je inde povolené.
Denník SME preštudoval školské poriadky piatich škôl, a ani v jednom z nich zmienka o piercingu či tetovaní nebola. Zarazili nás však iné „perličky“.
Dočítali sme sa napríklad, že „žiaci majú zakázané nosiť do školy nákladné odevy a obuv“, prípadne, že „žiak sa neusiluje svojim zovňajškom vynikať nad ostatnými žiakmi a vzbudzovať pozornosť verejnosti“. A, „dievčatá dbajú, aby im oblečenie a účes neprekážal v zamestnaní“. V akom konkrétne sa nespomína.
Školský poriadok prikazuje, čo robiť mimo školy
Nájdete v ňom totiž aj takéto pokyny: „Žiaci do 15 rokov sa nemôžu vo večerných hodinách zdržiavať vonku bez sprievodu rodičov“. „Žiak sa nesmie zdržiavať v podnikoch verejného stravovania, v ktorých sa predávajú alkoholické nápoje dlhšie, ako potrebuje na konzumáciu objednaného jedla a občerstvenia.“
Prípadne, „žiak je povinný slušne sa správať počas školských prázdnin“.
Ak žiak či študent nedodrží školský poriadok, nasleduje postih. Pokarhanie triednym učiteľom, pokarhanie riaditeľom, znížená známka zo správania, až po vylúčenie zo školy. V školskom poriadku Gymnázia na Popradskom nábreží v Poprade sa však napríklad píše, že dvojka zo správania hrozí žiakom, ktorí do školy nenosia prezúvky, a tiež žiakom, ktorí propagujú drogy. Dajú sa tieto dve veci vôbec postaviť na jednu úroveň?
Má škola na to právo?
Má škola právo prikazovať žiakom, čo a ako majú robiť vo svojom voľnom čase? Veď za deti sú zodpovední predovšetkým rodičia. A ako chce napríklad správanie žiakov vo voľnom čase či cez prázdniny kontrolovať? Dostane žiak za „neslušné“ správanie cez prázdniny v škole dvojku zo správania?
Aj tým sa zaoberá dnešná príloha.
* Vždy sa informujte, aký má škola vnútorný poriadok. Zistíte tak, aké požiadavky na žiakov kladie a tým môžete predísť nepríjemným prekvapeniam (dvojka zo správania za nenosenie prezúvok). Zároveň môžete zistiť, či škola kladie dôraz na podstatné veci, alebo sa snaží žiakom predpisovať aj to, na čo nemá právo.
* State o tom, čo má žiak robiť mimo školy, v školskom poriadku nemajú čo robiť. Ide o porušenie Ústavy SR, lebo za žiaka preberajú po skončení školy či školskej akcie zodpovednosť rodičia.
* Z tohto dôvodu nemôže dieťa za správanie mimo školy dostať napríklad zníženú známku zo správania.
* Ak vášmu dieťaťu hrozia zníženou známkou zo správania za nejaký dôvod, zistite si, či v školskom poriadku figuruje. Ak nie, môžete o správnosti konania školy diskutovať s odvolaním sa na školský poriadok.
* Rodičia majú právo zmeniť vnútorný poriadok, a to pomocou rady školy. (sr)