BRATISLAVA – Správa o boji proti korupcii, ktorú predloží do vlády vicepremiér Ivan Mikloš, tvrdí, že s korupciou na Slovensku sa začalo bojovať dosť rozpačito. Prijalo sa množstvo opatrení a zákonov, ale výsledky sú stále nepresvedčivé.
Správa hodnotí aj účinnosť Akčného plánu boja proti korupcii. Počas tejto akcie si jednotlivé ministerstvá zadali úlohy, veľká časť z nich však mala formálny charakter. Úlohy vymýšľali tí štátni úradníci, ktorí ich neskôr museli plniť. Ich odhodlanie bojovať s korupciou sa naplnilo iba na 52 percent.
Hlavný koordinátor boja proti korupcii Michal Ivantyšyn povedal: „Medzi nesplnené úlohy sa zaradili aj dlhodobé úlohy, ktorých plnenie možno vyhodnotiť až budúci rok. Umelo tak zvyšujú ich počet. Je však dosť aj takých, čo to nestihli.“
Kým vôbec dôjde k úvahám o potrestaní úradníkov, ktorí sa rozhodli boj proti korupcii ignorovať, musí správu prerokovať vláda.
Zodpovednosť za splnenie úloh v rezortoch nesú jednotliví ministri.
Prieskumy Štatistického úradu ohľadne korupcie sú optimistickejšie ako prieskumy, ktoré robia nezávislé zahraničné agentúry.
Podľa Štatistického úradu sa podiel ľudí, ktorí nedali úplatok, zvýšil z 66,9 percenta opýtaných (rok 1998) na 72,5 percenta (rok 2000). Odpovedajúcich však mohol ovplyvniť aj fakt, že od roku 1998 sa opäť zaviedol trestný čin aktívnej korupcie.
PETER KUNDEROblasti, kde boj s korupciou zatiaľ nebol účinný
rok 1998 rok 2000
Súdnictvo označilo za skorumpované 22 percent 26 percent
Školstvo označilo za skorumpované 28 percent 32 percent
Zdravotníctvo miera korupcie zostáva extrémne vysoká
ZDROJ: Správa o boji proti korupcii na Slovensku