BRATISLAVA – Za súčasného vedenia STV sa uskutočnilo šesť organizačných zmien a chystajú sa ďalšie. Televízni tvorcovia požiadali listom predsedu Rady STV Jaroslava Franeka o sprístupnenie záverečnej správy o projekte reinžinieringu STV, ktorý obsahuje aj plán organizačných zmien v tejto inštitúcii. Tvorcom sa nepáči, že tento proces nemôžu nijako ovplyvniť.
Podľa hovorkyne televízie správa bude zverejnená až po tom, ako ju schváli Rada STV.
Udržiavanie dôverného charakteru správy považujú odbory za nenáležité. „Navyše pokiaľ nebude mať Rada STV pri rozhodovaní o tomto dlhodobom pláne a koncepcii k dispozícii posudky odborových organizácií, ako aj ďalších odborných a profesijných organizácií, je sporné, či jej rozhodovanie bude v zhode s duchom zákona a poslaním Rady STV,“ uvádza sa v liste odborov audiovizuálnych tvorcov, ktoré združujú Asociáciu filmových a televíznych režisérov, Asociáciu televíznych dramaturgov a redaktorov a Asociáciu televíznych kameramanov.
Na príprave záverečnej správy sa zúčastňovala aj audítorská spoločnosť Deloitte & Touche, v ktorej riaditeľ Milan Materák minulý rok objednal audit za 10 miliónov.
D & T vtedy skonštatovala, že televízia sa nachádza v najvyššom stupni ohrozenia samotnej podstaty verejnoprávneho média. Odporučila vedeniu televízie zvýšiť efektivitu práce, znížiť vysoký objem osobných nákladov a zvýšiť príjmy z reklamy. Materák vtedy požiadal Deloitte & Touche, aby televízii pomohla pri procese reinžinieringu.
Odbory zároveň poukazujú aj na údajný konflikt záujmov. Predseda audítorskej spoločnosti Vladimír Masár, bývalý guvernér NBS, je šéfom slovenskej pobočky Deloitte & Touche a zároveň podpredsedom Rady SR pre vysielanie a retransmisiu, ktorá dohliada na vysielanie všetkých elektronických médií na Slovensku, a teda aj na STV. (hr)