
Primátor Ján Králik je spokojný.
BANSKÁ BYSTRICA – Banská Bystrica sa vydala na milosť a nemilosť Prvej komunálnej banke. Mesto jej totiž dlhuje 350 miliónov korún a muselo súhlasiť s podmienkami banky. Tá bude môcť kontrolovať mestské účtovníctvo a okrem iného aj schvaľovať alebo zamietať väčšie finančné operácie.
Je to po prvý raz, čo sa slovenské mesto ocitlo v takejto situácii. Niektorí mestskí poslanci to nazývajú nútenou správou a majú obavy, že zastupiteľstvo stratí slobodu rozhodovania a v kritickej situácii na to môžu doplatiť obyvatelia mesta.
Banka si kládla tieto podmienky súčasne s návrhom rozložiť splácanie dlhu na 15 rokov. Zastupiteľstvo tento návrh prijalo, primátor Ján Králik to považuje za zásadný obrat k lepšiemu a jeho stranícki kolegovia z SDĽ dokonca za historický precedens pre celé Slovensko.
Predstaviteľ banky Pavol Ďuriník hovorí, že 15 rokov na splácanie dlhu je dobrá ponuka z ich strany: „Mesto by malo byť spokojné. Je to len víťazstvo zdravého rozumu.“
Najlepšie zo zlých riešení
Otázka je, čo pripravovaná zmluva prinesie obyvateľom mesta. Poslanec Miroslav Toman (DS) si myslí, že táto dohoda je ešte prijateľným riešením „šafárenia“ bývalého primátora Igora Presperína.
„Ako mi je známe, táto banka uvažuje o takomto riešení aj v Košiciach, tam je to však kvôli množstvu mestských častí zložitejšie,“ dodáva Toman. Tvrdí, že všetko teraz záleží na samotnom meste: „V niektorých prípadoch takáto nútená správa dokonca môže ochrániť dlžníka pred neriadenou exekúciou a so serióznym partnerom sa vždy dá dohodnúť.“
Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Katreniak je menej optimistický a hovorí o možnom porušení ústavy a zákona o obecnom zriadení. Schválený úverový rámec totiž, aj keď nepriamo, umožňuje banke rozhodovať o mestských financiách. „Banka kedykoľvek môže siahnuť aj na peniaze, z ktorých sú hradené základné funkcie mesta, ako napríklad osvetlenie či odvoz smetí, o financiách na ďalší rozvoj ani nehovorím,“ obáva sa.
Väčšina poslancov nevidí iné východisko, ako návrh banky prijať, ale v diskusii prevládali obavy zo zasahovania banky do rozhodovania mesta. KDH a zelení navrhli, aby sa zmluva doplnila o právnické analýzy a záruku, že banka nebude zasahovať do nezávislosti zastupiteľského zboru. Keď ostatní poslanci ich návrh neprijali, opustili rokovanie.
Ako zabrániť kolapsu
Primátor Králik tvrdí, že po schválení zmluvy mesto prakticky zníži vyše miliardový dlh o 345 miliónov a za 15 rokov by malo byť bez dlhov. Ak mesto nebude dlhy splácať, príde o založený majetok.
Komunálna banka sa stala najväčším veriteľom Banskej Bystrice tak, že odkúpila pohľadávku Slovenskej sporiteľne k mestu – mestské obligácie a kupóny v hodnote 700 miliónov – za polovicu. Banka bude schvaľovať napríklad väčšie finančné operácie, predaj a zakladanie majetku, bude mať informácie o všetkých účtoch mesta aj prístup k účtovníctvu. Ak mesto nedodrží podmienky, môže banka žiadať okamžité zaplatenie celého dlhu, čo poslanec Katreniak označil za absolútny kolaps a tragédiu.
DANIEL VRAŽDA
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC