Valetta/Štrasburg/Brusel 10. marca (TASR) - Maltský premiér Eddie Fenech Adami dnes určil 12. apríl za termín konania parlamentných volieb, ktoré sú považované za rozhodujúci test, či sa ostrovná krajina so 400.000 obyvateľmi pripojí k EÚ.
Obyvatelia Malty sa už v sobotňajšom nezáväznom referende vyslovili za vstup ostrova do EÚ. Podľa konečných oficiálnych výsledkov za hlasovalo 53,65 percenta, proti 46,35 percenta účastníkov hlasovania.
Premiér Adami výsledok referenda privítal s tým, že rozhodnutie voličov "garantuje stabilnú budúcnosť". Opozícia však šéfa kabinetu vyzvala, aby v krátkom čase vypísal voľby ako ďalšiu skúšku nálady obyvateľov v otázke budúcnosti ostrova, ktorý si zakladá na svojej nezávislosti. Navyše, vodca opozície Alfred Sant, ktorého Strana práce je proti členstvu Malty v EÚ, odmietol uznať porážku v referende, lebo podľa neho za vstup Malty do EÚ hlasovalo len 48 percent zo všetkých registrovaných voličov.
Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen dnes vyjadril radosť nad výsledkom referenda o vstupe Malty do EÚ. "Je to vítaný výsledok a je o niečo lepší, ako som očakával," uviedol Verheugen, ktorý súčasne vyjadril nádej, že názorové rozdiely v politike sa Malťanom v období po referende podarí prekonať.
Generálny tajomník Rady Európy Walter Schwimmer dnes tiež privítal kladný výsledok sobotňajšieho referenda o vstupe Malty do EÚ. "Výsledok ľudového hlasovania je potešujúci, ale nie nečakaný," povedal Schwimmer.
Schwimmer vyjadril nádej, že aj ďalšie kandidátske krajiny, ktoré už sú členmi RE, tiež odhlasujú vstup do EÚ.
V tejto súvislosti Schwimmer zdôraznil, že rozšírenie EÚ bude mať vplyv aj na vzťahy medzi pätnástkou a Radou Európy, ktorá je ideálnym fórom pre vzťahy únie s jej "novými susedmi". Podľa Schwimmera by sa oplatilo uvažovať o akomsi "partnerskom členstve" EÚ v Rade Európy.
Malta so 400.000 obyvateľmi je prvou z desiatich krajín pozvaných minulý rok do EÚ, ktorá referendum zorganizovala, čo zvýšilo dôležitosť a medzinárodný záujem o výsledok hlasovania. Maltské "nie" by totiž mohlo povzbudiť euroskeptikov v iných kandidátskych krajinách, osobitne po nedávnych vyhláseniach francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, ktorý kritizoval kandidátske štáty z východnej Európy za ich proamerický postoj v otázke irackej krízy.
Ďalšie referendum sa má 23. marca uskutočniť v Slovinsku, v apríli majú hlasovať Maďari, v máji Litovčania a Slováci, v júni Poliaci a Česi a v septembri Estónci a Lotyši. Prijatie nových krajín do EÚ je plánované na 1. mája 2004.
1 5 4 20 pel/hy