
Pred demonštrantmi v talianskom Janove neboli v bezpečí ani miestne obchody. FOTO - REUTERS
(G8).
Takmer zároveň s tým, ako taliansky premiér Silvio Berlusconi vítal v Dóžovskom paláci politikov, vypukli prvé zrážky polície s demonštrantmi. O život prišiel jeden demonštrant, ktorého strelil taliansky karabinier dvakrát do hlavy. „Raz do hlavy a raz do líca,“ spresnil pre Reuters medik Valeria Valerio.
Zranených bolo najmenej 30 osôb, z toho 17 policajtov a 13 protestujúcich. Polícia zadržala 38 ľudí.
Na uliciach horeli odpadkové koše, rinčali sklá a situácia bola veľmi zmätená - podľa agentúry AP policajti nechtiac zbili aj talianskeho ošetrovateľa a britského televízneho producenta. Na jednom námestíčku sa dokonca anarchisti vrhli na niekoľko mierumilovných demonštrantov.
Z dymu a bojov vytŕčali transparenty ako napríklad „Nulový dlh“ - výzva pre predstaviteľov najbohatších štátov, aby chudobným krajinám odpustili dlhy. Ďalší hlásal: „Ľudia, nie zisky“.
Skupina radikálov už od rána pripravovala plán útoku na červenú zónu, v ktorej zasadajú premiéri a prezidenti krajín G8. Slzotvorným plynom a vodnými delami ju bránilo asi 20-tisíc policajtov. Taktiku boja nacvičovali demonštranti na štadióne Carlini - s veľkými plexisklami na kolieskach, ktoré im majú slúžili ako mobilná ochrana. Aj na slzotvorný plyn sa dobre pripravili - nakúpili citróny, ktoré vraj zmierňujú jeho účinky.
Ďalších 200 veľmi bojovne naladených protestujúcich hodilo petrolejovú bombu do miestnej väznice, na ktorej už predtým niekto rozbil okná. Z budovy vyšľahli plamene, len čo sa však na rohu objavili prví policajti, demonštranti rýchlo zmizli.
Reportérka Reuters pozorovala policajta, ktorého obkľúčil dav antiglobalistov. „Pred ním bola asi tisícka ľudí a pomaly sa k nemu približovali,“ rozpráva reportérka. Policajt vystrelil zopár striel do vzduchu a zachránil sa útekom na motorke.
Násilie v uliciach komentoval aj americký prezident George Bush. „Sú ľudia, ktorí sa budú snažiť rozvrátiť summit, hovoriac, že sú na strane chudobných. Tým odkazujem, že namiesto toho, aby obhajovali záujmy chudobných, obhajujú princípy, ktoré ústia do chudoby. To je pre Spojené štáty neprijateľné,“ povedal po prílete do búrlivého Janova. (reuters, čtk, miš)