Sofia 8. marca (TASR) - Bulharsko dnes poprelo informácie, podľa ktorých sa spolu s Portugalskom pokúša presvedčiť Angolu, aby v Bezpečnostnej rade OSN hlasovala za návrh novej rezolúcie, ktorý plánujú predložiť USA, Británia a Španielsko a ktorý otvára cestu pre vojenskú intervenciu v Iraku.
"Cesta Washington-New York-Sofia-Lisabon-Luanda je príliš dlhá na to, aby sa dala použiť," povedal pre agentúru AFP šéf bulharskej diplomacie Solomon Pasi.
Pasi reagoval na článok v dnešnom vydaní denníka 24 časa - známeho dobrou informovanosťou o bulharskej zahraničnej politike -, podľa ktorého Sofia a Lisabon majú "spoločný plán, aby Angola v Bezpečnostnej rade podporila eventuálny útok na Irak".
Bulharsko a Angola sú nestálymi členmi BR. Bulharsko v irackej kríze podporuje postoj USA, Angola - bývalá portugalská kolónia - je zaraďovaná medzi nerozhodnuté krajiny, pričom v piatok sa vyslovila "za využitie všetkých diplomatických možností" pre riešenie krízy, čím odmietla Britániou predložené ultimátum, aby Irak splnil všetky požiadavky OSN do 17. marca. Tento dátum je obsiahnutý v návrhu novej rezolúcie, o ktorej by mala BR hlasovať začiatkom budúceho týždňa.
Podľa 24 časa USA poverili Pasiho, aby pôsobil ako sprostredkovateľ. "Portugalsko má výborné argumenty, aby presvedčilo svoju bývalú kolóniu," dodáva denník.
Počas piatkového zasadania BR, dôležitého pre ďalší vývoj krízy a zvolaného na úrovni ministrov zahraničných vecí, sa Pasi nachádzal v Lisabone. Šéf bulharskej diplomacie priznal, že v centre jeho rokovaní s portugalskými partnermi bola otázka Iraku.
V tábore nerozhodnutých členov BR sú okrem Angoly aj Mexiko, Chile, Guinea, Kamerun a Pakistan.
Na schválenie rezolúcie je v 15-člennej BR potrebná podpora minimálne deviatich krajín za podmienky, že žiaden z piatich stálych členov - USA, Británia, Rusko, Čína, Francúzsko - nevyužije právo veta. Postoj USA podporujú tri krajiny - Británia, Španielsko a Bulharsko. Podľa pozorovateľov sa Washington - napriek argumentácii, že na vojenský zásah oprávňuje rezolúcia 1441 z novembra 2002 - pokúša získať podporu aspoň ďalších piatich krajín. Podpora deviatich krajín by sťažila situáciu troch odporcov novej rezolúcie s právom veta - Francúzska, Ruska a Číny, ktorým by nestačilo zdržať sa hlasovania a museli by sa otvorene postaviť proti USA.