Bratislava 8. marca (TASR) - Definitívnu "prihlášku" SR do NATO odovzdá v pondelok v Bratislave minister zahraničných vecí Eduard Kukan generálnemu tajomníkovi NATO lordovi Georgovi Robertsonovi.
Po odovzdaní "prihlášky" (Letter of intent) k nej zaujmú stanovisko členské štáty NATO a 26. marca by mali v Bruseli podpísať prístupové protokoly prijímaných krajín. Týmto krokom sa skončí prístupová fáza našich rokovaní s NATO a začne sa fáza ratifikačná.
V ratifikačnej fáze bude potrebné aktívne lobovať v členských krajinách NATO a upevňovať v nich presvedčenie o vhodnosti rozšírenia aliancie, povedal dnes novinárom Kukan po spoločnom pravidelnom rokovaní s premiérom Mikulášom Dzurindom a ministrom obrany Ivanom Šimkom. Na tomto procese by sa mali podieľať aj poslanci Národnej rady SR, dodal minister.
Dzurinda chce v pondelok Robertsona ubezpečiť, že podpora slovenskej verejnosti vstupu do NATO je jednou z priorít vlády. Pre zvýšenie podpory dnes trojica ústavných činiteľov pripravila viaceré opatrenia. Jedným z nich bude vytvorenie spoločnej pracovnej skupiny pracovníkov ministerstva obrany, ministerstva zahraničných vecí a úradu vlády, ktorá zabezpečí čo najefektívnejšie využitie peňazí určených na zvyšovanie podpory vstupu alokovaných v kapitolách spomenutých inštitúcií. Predstavitelia ministerstva obrany a ministerstva zahraničných vecí sa budú pravidelne stretávať s novinármi a prinášať argumenty o pozitívach nášho začlenenia do aliancie. K uvedeným opatreniach patrí aj zintenzívnenie kontaktov s poslancami NR SR, ktorí sa zaoberajú touto problematikou.
Šimko bude s Robertsonom hovoriť o reforme ozbrojených síl. Minister dnes povedal, že jeho rezort pracuje na revízii Bezpečnostnej stratégie SR, kde sa oveľa väčší dôraz bude klásť na prácu špeciálnych jednotiek.
Premiér s ministrami hovoril aj o opatreniach voči možným teroristickým útokom, Šimko však zopakoval, že podľa doterajších informácií obyvateľom SR útoky nehrozia. Prijaté opatrenia nechcel konkretizovať s odôvodnením, že aj teroristické organizácie majú svoje kvázi spravodajské služby a slovenské orgány nechcú dávať informácie druhej strane.