Vo štvrtok to vo Washingtone vyzeralo ako tesne pred vojnou. Biely dom oznámil, že prezident George Bush predstúpi v hlavnom televíznom vysielacom čase pred novinárov. Okamžite sa objavili zaručené správy, že ide zaveliť do útoku. Druhá verzia hovorila o dolapení najhľadanejšieho teroristu Usámu bin Ládina. Ani jedna sa neukázala pravdivou.
George Bush využil „primetime“ na to, aby pripomenul Američanom, že problémom je Saddám Husajn, ktorý sa nechce vzdať zbraní. Že Irak je vlastne súčasťou veľkého boja proti terorizmu.
Vzrušenie bolo pochopiteľné. Bush zvolal tlačovku do veľkolepej východnej miestnosti len druhý raz od nástupu do Bieleho domu. Prvýkrát to urobil v októbri 2001, keď padali bomby na Afganistan. Podľa jeho poradcov sa však vtedy zaprisahal, že to už nezopakuje. Východná miestnosť bola podľa neho príliš pompézna a nevyhovovala jeho ľudovému tónu. Keď tam teraz opäť vstúpil, nemohlo to byť len tak pre nič za nič.
Médiá, ktoré celý deň špekulovali o vojne a mieri alebo Ládinovi, museli byť trochu sklamané. Bush síce pripravoval Američanov na akciu a zopakoval aj to, že do Iraku môže ísť aj bez OSN, ale zemetrasenie neprišlo.
Už po prvých minútach Bushovej konferencie sa preto atmosféra zmenila. Zrazu začali médiá hlásiť, že od začiatku bolo vlastne jasné, že Bush je náchylný pristúpiť na kompromis a uvažuje o tom, že by dal inšpektorom ešte niekoľko posledných týždňov.
Denník The New York Times píše, že náznak kompromisu visel vo vzduchu už v čase, keď Bush hovoril. A to aj napriek tomu, že Bush o ústupku v snahe zjednotiť rozhádaný Západ nepovedal ani slovo. Počas dňa však vraj diplomati rokovali s prezidentovými poradcami.
Posolstvo Bushovej tlačovky je napriek tomu zásadné. Nejde ani tak o to, čo hovoril. Kľúčové je, že ju zvolal v čase, keď sa dokázali zjednotiť odporcovia novej rezolúcie. Francúzsko, Rusko, Nemecko a Čína v ostatných dňoch hovoria akoby jednými ústami. Nie je tiež náhoda, že Bush hovoril len pár hodín pred ďalšou správou inšpektorov. Bush vo štvrtok neodštartoval vojnu, ani neoznámil nejaký zásadný posun v boji s terorizmom. Ukázal, že mu záleží na spojencoch.