ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
ADRIÁN ĎURČEK, predseda predstavenstva Coop Jednota Slovensko:
„Zníženie by nás určite potešilo, pretože súčasná výška odvodov je pre zamestnávateľa vysoká. Ťažko sa však dá kvantifikovať, aký efekt toto prípadné zníženie do budúcnosti prinesie. Myslím, že to najlepšie ukáže čas. Čo sa týka prijímania nových pracovníkov, samozrejme, že väčšie výhody vyplývajú pre obidve strany, keď je pracovník zamestnaný na dohodu ako na trvalý pracovný pomer. Pri rozhodovaní o pracovnom pomere, sa však skôr riadime náplňou práce ako výškou poistných odvodov.“
PETER VALENTOVIČ, finančný riaditeľ spoločnosti IBM Slovensko:
„Štátu by mal zamestnávateľ odvádzať čo najmenej. Zodpovednosť by som skôr presunul na každého jedinca. Toho by malo hlavne zaujímať, kam, koľko a prečo platí. Ak by bol však návrh ministerstva schválený, budeme radi, pretože zamestnávame pracovníkov hlavne na trvalý pracovný pomer.“
JÚLIUS ŠVINGAL, firma Špeciálne systémy a softvér:
„Skôr ako zníženie výšky povinných odvodov, by ma zaujímalo, kam naše peniaze putujú a ako sa využívajú. Systém sa mi zdá veľmi netransparentný. Navrhoval by som aj väčšiu informovanosť o najväčších platcoch. V rámci naplnenia tohto cieľa som ochotný platiť aj po starom.“ (im)
BRATISLAVA - Sociálne odvody klesnú pod päťdesiat percent. Postará sa o to zníženie platieb do nemocenského fondu a do fondu zamestnanosti. Ministerstvo práce chce odvody znížiť od januára budúceho roka. Odvody na Slovensku sú dnes najvyššie v Európe a podľa ekonómov sú aj jednou z prekážok poklesu nezamestnanosti.
Nemocenské sa dnes zneužíva. Svedčí o tom nerovnomerné čerpanie z tohto verejného fondu. Chudobnejšie regióny v porovnaní s bohatšími čerpajú v priemere viac péeniek, čo štát stojí peniaze navyše. Od nového roka budú v prvých dňoch péenky platiť dávky zamestnávatelia, ktorí si potom dajú pozor na to, či sú ich zamestnanci skutočne chorí.
„Chceme zamedziť zneužívaniu, a tak ušetriť na odvodoch,“ hovorí štátny tajomník ministerstva práce Michal Horváth. Odvody zamestnávateľov sa znížia z dnešných 3,4 na 1,8 percenta z ceny práce každého zamestnanca. Zamestnávatelia však budú svojim ľuďom platiť nemocenské dávky počas prvých desiatich dní péenky.
Priestor na znižovanie odvodov vytvorí aj finančné znevýhodnenie krátkodobej nemoci. Horváth: „Počas prvých troch dní práceneschopnosti budú vyplácané redukované dávky. Pôjde o štvrtinu až polovicu normálneho nemocenského.“ Znižovanie odvodov neobíde ani zamestnancov. Ich odvodové zaťaženie klesne o 0,2 až 0,4 percenta.
Výška nemocenskej dávky už nebude obmedzená ako doteraz. Každý zamestnanec bude mať nárok na 55 percent zo svojho platu. Pri mesačnej mzde 13 500 korún tak zamestnanec počas choroby dostane 338 korún denne, čo je viac ako dnes.
Štát začne šetriť aj na podpore v nezamestnanosti, čo tiež umožní znížiť odvodové zaťaženie. „Podporu budeme vyplácať šesť mesiacov iba tým, ktorí platili poistné do fondu zamestnanosti v posledných štyroch rokoch. Výška podpory bude závislá od výšky dovtedajších príspevkov,“ tvrdí Miroslav Beblavý, druhý štátny tajomník ministerstva práce.
Odvody do fondu zamestnanosti sú dnes 4,8 percenta a mali by klesnúť na 2,5 percenta. Drobní podnikatelia budú mať účasť na poistení proti nezamestnanosti dobrovoľnú. Ak si ju nebudú platiť a prídu o svoju živnosť, štát im žiadnu podporu nedá a budú sa musieť uskromniť zo sociálnych dávok.
Znižovanie odvodov vítajú hlavne podnikatelia. „Spolu s daňovou reformou to zníži bariéry v podnikaní. Mohlo by to vyústiť do zvyšovania zamestnanosti vo firmách alebo aspoň k rastu platov,“ hovorí Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Podľa neho si zamestnávatelia dokážu lepšie ustriehnuť, či je pracovník naozaj chorý, alebo sa len vyhýba práci.
odvody dnes potom
DÔCHODKOVÉ zamestnanci 6,4 % 6,4 %
zamestnávatelia 21,6 % 21,6 %
NEMOCENSKÉ zamestnanci 1,4 % 1,0-1,2 %
zamestnávatelia 3,4 % 1,8 %
ZDRAVOTNÉ zamestnanci 4,0 % 4,0 %
zamestnávatelia 10,0 % 10,0 %
fOND ZAMESTNANOSTI zamestnanci 1,0 % 1,0 %
zamestnávatelia 2,8 % 1,5 %
GARANČNÝ FOND zamestnanci 0,0 % 0,0 %
zamestnávatelia 0,3 % 0,3 %
SPOLU;50,8 %;47,5-47,7 %