
Vincent Turbák:
Brošne, umelá hmota
Napriek tomu existuje mnoho umelcov, ktorí sa venujú tejto umeleckej tvorbe a, samozrejme, aj tých, čo sú schopní ju oceniť. Dvadsiate storočie prinieslo v tradičnom chápaní šperku revolúciu. Hlavne 60. roky, keď sa šperk začal vnímať ako rovnocenné umelecké médium a prebiehali búrlivé diskusie o jeho funkcii a forme, priniesli výrazný posun. Šperkári sa totiž odmietli nechať limitovať materiálom, technológiou a zaužívanými predstavami o jeho podobe. Šperk suverénne vplával do divokých vôd výtvarného umenia a dobre sa mu v nich darí.
Umenie nie je lacné
Keďže šperk je rovnocenným partnerom ostatným súčasným umeleckým dielam, jeho trhová cena je primeraná jeho postaveniu. Získať ho nie je lacná záležitosť. Najmä ak sa rozhodnete mať vo svojej zbierke prácu uznávaného šperkára. Ale keďže ide o kvalitné umelecké dielo, jeho hodnota neklesá, naopak, pri dobrej kúpe môžete rátať s jej rastom. V oblasti tvorby šperku treba pripomenúť, že väčšina šperkárov, podobne ako módnych návrhárov, rozdeľuje svoju tvorbu na tú, ktorá je určená na bežné nosenie (akési pret-a`-porter), a „vysokú“ tvorbu, teda niečo ako haute couture. To sú exkluzívne kúsky určené na špeciálne príležitosti alebo reprezentatívne výstavy. Podľa toho sa odvíjajú aj ceny. Na našom trhu s umením sa sumy pohybujú od päťtisíc do stotisíc korún.
Myslená čiara
Na Slovensku existuje kvalitná šperkárska škola. Absolventi šperku na Vysokej škole výtvarných umení už dávno dokazujú, že nestoja mimo svetových trendov. Nedávno zorganizovali mladí šperkári z umeleckého združenia ZOOM - Lucia Oreská, Sylvia Jokelová a Peter Bartoš – výstavu s názvom Myslená čiara, kde predstavili výsledky posledného tvorivého sympózia zrealizovaného vďaka pomoci z programu Phare. Stretli sa na ňom mladí šperkári zo Slovenska a Rakúska, aby odhalili svoje vnímanie súčasného šperku. Pre tých, čo nesledujú trendy, môže byť táto výstava malým šokom, pre niekoho zasa inšpiráciou, prípadne priestorom na hľadanie spojení s inými výtvarnými médiami, napríklad videom a fotografiou.
„Čítať“ súčasny šperk môžete presne tak, ako sa vám páči. Rovnako je to s jeho nosením. Umelecký šperk sa oslobodil od klasických materiálov a hľadá si aj nové miesta na ľudskom tele. Akoby živo reagoval na naše nálady, podnety či túžby. S humorom aj vážne.
Na výstave vidno šperky z kožušiny, šperky ako výšivky, šperky z umelej hmoty, šperky do úst, šperky z kryštálu, ktorý nie je kryštál. Výstava v bratislavskej Galérii Médium potrvá do 22. marca .
ĽUBICA HUSTÁ