Eames Charles a Ray Design 1940-1970 je názov výstavy nábytku z produkcie manželského páru významných amerických výtvarníkov Eamesovcov, ktorú si záujemcovia môžu pozrieť od piatka v dvorane ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave. Výstava priblíži diela manželov zo 40. až 70. rokov minulého storočia - od ich prvých pokusov s preglejkou, skleným vláknom a drôtom až po známe návrhy Aluminium Chair či Lounge Chair. Prezentácia potrvá do 27. apríla.
Počas trvania výstavy sa uskutočnia aj workshopy dizajnu pre verejnosť, vo štvrtky 20. marca, 3. apríla a 24. apríla vždy o 16.30 h.
PEZINOK
Netradičnú fotografickú výstavu scenáristu a kameramana Petra Hudáka sprístupnili v pezinskom kultúrnom dome. Sú to zábery z tvorby animovaného filmu Pôvod sveta a expozícia obsahuje asi 30 farebných fotografií, kde okrem priebežných animácií Hudák v akcii zvečnil aj hercov Tatianu Šulíkovú s Ivanom Martinkom. Tvorcovia 20-minútového filmu na čele s režisérkou Katarínou Kerekesovou na filme pracovali od roku 1997 tri predĺžené letá. Je to podľa brazílskej mytológie ich divadlo v exteriéri o stvorení človeka a sveta. V ňom dominuje najväčšia bábka, tri a pol metra vysoký Boh Tupan, ktorý prišiel na prázdnu Zem a rozhodol sa stvoriť človeka. Dal mu božské právomoci, aby mohol tvoriť, a družku, aby nepociťoval samotu. Človek si však tieto dary nevážil a konal proti božskej vôli. Preto sa Tupan rozhodol zoslať na ľudí potopu. Tí ho však preľstili a dostali sa na archu. Odvtedy je Boh sklamaný a svet taký skazený.
Výstava potrvá do 16. marca.
KOŠICE
Slováci v českých krajinách a na Morave je názov výstavy, ktorú možno vidieť v košickom Východoslovenskom múzeu. Dvojrozmerné dokumenty, archívne materiály aj trojrozmerné artefakty hmotnej kultúry približujú osudy Slovákov v Čechách od roku 1898 až po súčasnosť. Tematicky zaujímavú a na exponáty bohatú výstavu pripravilo múzeum v spolupráci s dokumentačným strediskom slovenskej menšiny pri Klube slovenskej kultúry v Prahe. Okrem obdobia konca 19. storočia, keď Slováci spolu s Čechmi založili v Prahe študentský spolok Detvan (jeho členom bol aj Milan Rastislav Štefánik), dokumentuje výstava časy sociálnej a sezónnej migrácie Slovákov za prácou v rokoch prvej Československej republiky. Podstatná časť expozície patrí obdobiu po roku 1945, keď slovenské obyvateľstvo po odsune Nemcov osídľovalo české pohraničné oblasti. Východoslovenské múzeum poskytlo na výstavu najmä exponáty a archívne materiály dokumentujúce východiskový región Slovákov v Čechách. Výstava potrvá do 6. apríla a uvidia ju aj v Čadci a Galante.
STARÝ SMOKOVEC
Výstavu olejomalieb z tvorby východoslovenského autora Miroslava Kudziu sprístupnili vo vile Flóra v Starom Smokovci. Prezentuje tvorivú cestu umelca, ktorá bola poznamenaná dlhodobým objavovaním a hľadaním vlastného výrazu. Kudzia absolvoval Strednú priemyselnú školu drevársku v Spišskej Novej Vsi a v štúdiu pokračoval na Vysokej škole technickej v Košiciach. K umeniu však inklinoval prakticky od detstva a vedomosti si prehlboval samovzdelávaním. Jeho prvé diela boli poznamenané ruským realizmom Repina, Šiškina, Levitana a ďalších. Koncom 80. rokov sa orientoval na krajinárske motívy a neskôr nachádzal inšpiráciu v tvorbe popredných predstaviteľov slovenského moderného umenia. Jeho najnovšie olejomaľby zaujmú predovšetkým koloritom. Redukciou, či naopak predimenzovaním farebnosti, jej kompaktnosti a intenzity Kudzia vyjadruje vlastné pocity a dáva dielam dynamiku. Výstava potrvá do 25. apríla.
ŽILINA
Výstavu malieb a kresieb akademického maliara a žilinského rodáka Jozefa Haščíka zameranú na ženský akt otvorili v Považskej galérii umenia v Žiline. Haščík sa narodil v roku 1948, študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a vo svojej tvorbe sa zameral najmä na umeleckú keramiku. Ako na vernisáži uviedol kurátor výstavy Milan Mazúr, v posledných rokoch Haščík vytvára komornú maľbu s figurálnymi a krajinárskymi motívmi, v ktorých vytvára vlastnú snovú realitu. Výstava potrvá do 30. marca. (sita, tasr)