Ankara 6. marca (TASR) - Vodca tureckej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil, že vláda ohľadom povolenia pobytu amerických vojenských jednotiek na tureckom území počká na rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN. Turecký parlament v sobotu len tesným pomerom hlasov zamietol žiadosť USA o povolenie umiestniť 60.000 amerických vojakov v blízkosti irackých hraníc v súvislosti s chystaným útokom na Irak.
Erdogan sa ešte začiatkom tohto týždňa vyjadril v tom zmysle, že vláda predloží parlamentu nový návrh na schválenie. Na jeho stranu sa v stredu postavil aj hlavný predstaviteľ tureckej armády generál Hilmi Ozkok, ktorý vyzval poslancov prehodnotiť rozhodnutie. Predstavitelia Erdoganovej strany medzičasom vyhlásili, že v prípade nového hlasovania by už žiadosť USA schválili. Zmena postoja poslancov asi najviac súvisí s jasným postulovaním oficiálneho názoru tureckej armády, ktorá má v Turecku už tradične hlavné slovo, i keď v posledných rokoch vystupuje skôr z úzadia.
Celú záležitosť momentálne komplikuje aj fakt, že Erdogan ešte stále nie je premiérom a musí počkať, kým ho v doplňujúcich parlamentných voľbách zvolia za poslanca a následne za premiéra. Nové hlasovanie o americkej žiadosti môže trvať ešte tri týždne. Je preto otázne, či Washington bude pripravený pozdržať svoj útok na Irak až o tri týždne. Otvorenie tzv. severného frontu je však pre USA kľúčové.
Napriek sobotnému parlamentnému zamietnutiu sa Turecko aj tak pripravuje na vojnu. Ankara povolila Američanom vylodiť asi 30 nákladných zásobovacích áut v prístave Iskenderun a už dávnejšie povolila pobyt 3000 amerických vojakov, ktorí mali preskúmať stav tureckých prístavov a vojenských základní pre prípad vojny. Turecká súkromná televízna stanica NTV dnes dokonca odvysielala dokument zachytávajúci viac než 100 tureckých vojenských nákladných áut, ako smerujú k irackej hranici - oficiálne však majú len chrániť hranicu pred možným prílevom kurdských utečencov.
O pobyte amerických vojsk musí rozhodnúť parlament vzhľadom tureckú ústavu, ktorá predpisuje, že akékoľvek rozmiestnenie cudzích vojsk na území štátu musí mať "medzinárodnú legitimitu". Zatiaľ čo podľa niektorých tureckých predstaviteľov by stačila aj vhodná rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, minister zahraničných vecí Yasar Yakis tvrdí, že rozhodnutie môže vydať len parlament. Podľa generála Ozkoka by sa Turecko svojou neúčasťou na celej akcii pripravilo o možnosť spoluurčovať budúcnosť svojho najbližšieho suseda - Iraku. Sú to práve Turci, ktorých by sa eventuálna zmena na špici irackého vedenia mohla bytostne týkať. Vznik nezávislého kurdského štátu na severe Iraku by totiž mohol veľmi negatívne vplývať na vnútroštátnu stabilitu Turecka, ktoré na východe svojho územia už roky v podstate vedie vojnu proti kurdským povstalcom.