Bratislava 6. marca (TASR) - Maďarská univerzita so sídlom v Komárne, ktorej zriadenie vyplýva z Programového vyhlásenia vlády, otvorí svoje brány pre prvých záujemcov v septembri 2004. Vyplýva to z Návrhu na zriadenie Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne, ktorý do medzirezortného pripomienkového konania predložilo Ministerstvo školstva SR.
Zriadenie univerzity závisí od rozhodnutia Akreditačnej komisie, ktorá by tak mala urobiť do 30. júna, vyjadria sa i reprezentačné orgány slovenských VŠ. Návrh zákona o zriadení Univerzity J. Selyeho predloží Fronc na rokovanie vlády do 15. júla, parlament by o ňom mal rozhodnúť do 20. júla.
Predpokladané náklady na zriadenie verejnej vysokej školy (VŠ) pre občanov maďarskej národnosti sú približne 110 miliónov Sk. Bežné ročné výdavky na študenta predkladateľ projektu odhaduje na 45 tisíc korún. Univerzita bude sídliť v konzultačných centrách a využívať knižnicu Teologického inštitútu J. Calvina v Komárne. Pripravuje sa tiež rekonštrukcia kasární Ministerstva obrany SR, ktoré slúžili sovietskym vojakom. Dobudovanie sídla univerzity - areálu Komárňanského hradu je naplánované do roku 2010 a bude financované z domácich i zahraničných zdrojov.
Univerzita, ktorá ponúka bakalárske i magisterské štúdium, počíta s troma fakultami - ekonomickou, pedagogickou a reformovanou teologickou. Garantmi štúdia a pedagógmi, ktorých postupne nahradia domáci odborníci a absolventi univerzity, sú vysokoškolskí pracovníci z maďarských VŠ. Pripravovať bude expertov vo finančníctve, manažmente, informatike, obchode a marketingu, učiteľov základných a stredných škôl, teológov a katechétov. Vyučovacím jazykom je maďarčina, odbornú terminológiu budú musieť absolventi ovládať v slovenskom a jednom svetovom jazyku.
Zriadenie univerzity autori projektu odôvodňujú vysokou nezamestnanosťou, ktorá v mnohých regiónoch južného Slovenska presahuje 30 percent. Upozorňujú tiež na to, že podiel občanov maďarskej národnosti vzhľadom na podiel na celkovom počte obyvateľstva Slovenska vo vysokoškolskom vzdelávaní je oveľa nižší. Na vyrovnanie tohto nepomeru treba 20 tisíc vysokoškolákov maďarskej národnosti. Najväčší deficit je v ekonomických študijných odboroch (1271), filozofických a pedagogických (690) a v elektrotechnike a informatike (457).