Bratislava 5. marca (TASR) - Vytvoriť stratégiu prevencie a zostaviť program boja proti domácemu násiliu bude náplňou medzirezortného koordinačného výboru na riešenie problematiky rodinného násilia, ktorý by mal vzniknúť do konca júna.
O výsledkoch rokovania s podpredsedníčkou parlamentu Zuzanou Martinákovou v súvislosti so zriadením expertnej skupiny informovala dnes na stretnutí s novinármi autorka návrhu a riaditeľka Národného centra pre rovnoprávnosť žien a mužov Anna Klimáčková.
Výbor by mali tvoriť zástupcovia ústredných orgánov štátnej správy, ktoré sa zaoberajú problematikou domáceho násilia - odborníci z ministerstva vnútra, spravodlivosti, zdravotníctva, školstva a práce, sociálnych vecí a rodiny. Výbor bude koordinovať prácu jednotlivých rezortov a zabezpečovať vzdelávanie odborníkov. Podieľať by sa mal na príprave legislatívy, ktorá bude trestno-právne a občiansko-právne otázky riešiť tak, aby sa naplnil Dohovor o právach dieťaťa.
Vznik medzirezortného koordinačného výboru by mal podľa Klimáčkovej eliminovať počet vyšetrení obete domáceho násilia a zamedziť jej druhotnému týraniu a ponižovaniu. Dochádza k nemu opakovaným vyšetrovaním dieťaťa niekoľkými odborníkmi. Opakujú sa tak traumatické zážitky, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia označila za sekundárne týranie obete. "Nevyhnutné je, aby sa počet výpovedí obete eliminoval," dodala.
Klimáčková poukázala na to, že na Slovensku neexistuje jednotný register obetí domáceho násilia a spolupráca medzi rezortmi prebieha na báze dobrovoľnosti. Práve absenciu jednotného postupu štátnych orgánov v otázke domáceho násilia považuje za jednu z príčin neefektívneho boja proti domácemu násiliu. "Mnohé tragédie v rodinách sú výsledkom nejednotného postupu príslušných ministerstiev," skonštatovala.
ms rč