
ODSTUPY OD SIMONA
1. Simon 46:48:36
2. Kiviljev + 11:01
3. Armstrong + 13:07
4. Beloki + 16:17
5. Ullrich + 16:41
6. Moreau + 18:21
7. Galdeano + 19:05
8. Sevilla + 19:31
9. Botero + 21:35
10. O‘Grady + 21:48
146. Svorada + 1:57:31

Dvaja velikáni Tour Lance Armstrong (vľavo) a Jan Ullrich (vpravo) neberú „maličkého“ Francoisa Simona (dole) v súboji o konečné prvenstvo do úvahy. Francúzi sa naposledy tešili z víťazstva v roku 1985 vďaka Bernardovi Hinaultovi. FOTO - REUTERS
„To, čo som videl, vojde raz do histórie cyklistiky,“ povedal na margo výkonu Lancea Armstronga v desiatej etape do Alpe d‘Huez syn legendárneho belgického cyklistu Eddyho Merckxa Axel, ktorý s Američanom dlho držal krok. „Nedokážem pochopiť, že je po 199 km jazde niekto niečoho takého schopný.“
O deň neskôr snímal pelotón „Starej dámy“, ako Tour de France nazývajú, klobúk po druhý raz pri Armstrongovom excelentnom výkone v časovke.
Kopec štyri razy v nohách
Armstrong nenechal pri jazde do hôr nič na náhodu. „Ten kopec som vyšliapal najmenej štyri razy, najťažšie časti poznám takmer naspamäť,“ povedal Armstrong o úseku z Grenoblu do Chamrouse, kde sa vztýčil v sedle, pozrel sa na svojho najväčšieho soka Ullricha, ktorému akoby dal k. o., a vydal sa na víťazné sólo.
Napriek tomu, že urobil historický trhák, neprekonal „traťový rekord“, ktorý drží z roku 1997 Talian Marco Pantani. Ten dosiahol na 13,9 km dlhom úseku čas 37:35 a priemer 22,2 km/h, kým Armstrong to išiel iba za 38:01, čo je 21,8 km/h. Pantani tento úsek prešiel za 38:00 v roku 1998, keď vyhral celú Tour.
Strach z divákov
Hoci sú medzi najlepšími rozdiely v desiatkach minút, Lance myslí iba na žlté tričko. „Už to nie je tridsaťpäťminútová diera, ale spokojný budem len vtedy, keď si oblečiem dres vedúceho pretekára,“ zdôrazňuje stále. Na margo taktiky hovorí zahmlene: „Bude sa meniť zo dňa na deň, z kilometra na kilometer. V horách sa môže stať čokoľvek. Vlani som mal krízu do Morzine Avoriaz, ale zažehnal som ju, presnejšie: súperi to nevyužili. Ak na mňa príde teraz, Ullrich, Beloki či Galdeano by ju už vedeli zužitkovať. Navyše Španieli budú mať na ceste už veľa svojich fanúšikov, ideme do Pyrenejí,“ uvažuje najväčší favorit Tour 2001.
Podľa expertov ho však môže z boja o žlté tričko vyradiť iba choroba alebo zranenie. „Bojím sa však divákov. Vbiehajú nám do cesty a stále sa strachujem, že sa s niekým zrazím. Bol by som rád, keby svoju priazeň dávali najavo inak,“ vraví.
Simon si nedáva šance
V boji o žlté tričko sa všetko zužuje iba na dvojicu Armstrong - Ullrich. Francúza Simona (33 rokov, 172 cm, 62 kg) neberú do úvahy. Simon má na konte deväť víťazstiev v rôznych profesionálnych pretekoch. Na Tour de France bol v roku 1997 na 32., o rok na 57. a v roku 1999 na 30. mieste, pričom vyhral jednu etapu. Vlani na Tour neštartoval. Je však až na 129. mieste rebríčka UCI. „Čím dlhšie bude v žltom, tým väčší úspech pre mňa,“ lakonicky dodal na margo záveru Tour Simon, ktorý o celkovom prvenstve verejne nehovorí.
Sebavedomý Ullrich
„Ullrich má v talóne niečo, čím zaskočí Armstronga,“ tvrdí Rolf Gölzl, v období medzi Didim Thurauom a Janom Ullrichom najväčšia osobnosť nemeckej cyklistiky, dnes komentátor ZDF. Nechcel prezradiť čo. Ullricha a Armstronga porovnávajú konkurenti ako oheň a vodu. Na otázku, ako by sa charakterizovali, odpovedal Ullrich okamžite: „Som pokojný, prirodzený, talentovaný, ale aj vášnivý.“ Armstrong si nechal pár sekúnd na rozmyslenie a dodal: „Som pyšný otec, ktorý prežil rakovinu. Moja charakteristika nemá nič spoločné s cyklistikou.“
Armstrong znovu otcom
Lance Armstrong očakával v uplynulých hodinách milú udalosť. Mal sa dozvedieť pohlavie dvojičiek, ktoré čaká s manželkou Kristinou. „Tesne pred začiatkom Tour de France moja manželka podstúpila test na zistenie pohlavia dvojičiek. Povedala mi, že chce, aby sme sa spoločne dozvedeli túto novinu, a tak doktor výsledky testu uložil do obálky, ktorú v noci otvoríme. Nezáleží na tom, či to budú chlapci, alebo dievčatá, hlavné je, aby boli zdravé,“ povedal včera Armstrong.
Zlomy aj na Tourmalete
Po včerajšom presune z Grenoblu do Perpignanu sa vydajú cyklisti do Pyrenejí, do neba sa týčiace vrcholy budú zdolávať až do nedele. Do cesty sa im postaví dvanásť náročných stúpaní, vrátane obávaného priesmyku Col du Tourmalet, ktorý je s 2115 m najvyšším bodom 88. ročníka Tour de France.
JÁN MIKULA