Jednotliví členovia prezidentského tímu pretelefonovali viac ako členovia vlády. Kým Ivan Mikloš mal minulý rok účet za mobilný telefón 89-tisíc korún, osobný tajomník prezidenta Milan Krajčovič prevolal viac ako trojnásobok – 300-tisíc korún.
Najvyšší kontrolný úrad tvrdí, že prevolané limity sú privysoké a „nezabezpečujú maximálnu hospodárnosť a efektívnosť“.
Ku koncu roka 2000 pracovalo v kancelárii 65 ľudí a počet služobných mobilov bol 53.
Vedúci kancelárie Ľudovít Macháček hovorí, že až 70 percent zo sumy sa pretelefonovalo počas prezidentovej choroby, keď mala kancelária zriadené svoje detašované pracovisko v Innsbrucku. „Z týchto súm tvorili 80 percent roamingové hovory,“ povedal Macháček.
Prezidentova manželka mala za júl účet 59-tisíc korún.
Viac ako prezidentský pár pretelefonovali dvaja ochrankári – spolu 417-tisíc korún, dvaja šoféri mali spoločný účet 157-tisíc. Veľa telefonoval aj hlavný poradca prezidenta Ján Bílek (160-tisíc) či Marián Parkányi, generálny riaditeľ sekcie sekretariátu prezidenta – 127-tisíc.
Úrad kontroly vyčíta kancelárii, že služobné mobily používajú aj pracovníci, ktorí nie sú v pracovnoprávnom vzťahu s kanceláriou. „Ide hlavne o osobnú ochranku pána prezidenta a jeho manželky a o vodičov, ktorí zaťažili kanceláriu sumou viac ako pol milióna.“ Dvaja ochrankári a dvaja šoféri sú zamestnancami Úradu pre ochranu ústavných činiteľov.
Macháček sa spojil s ministrom vnútra, aby tento problém riešili. Minister si myslí, že ochranka mobilné telefóny nepotrebuje. Preto keď sa ochranka vráti z Brazílie „bude sa to riešiť“, povedal Macháček.
MIRKA HOROBOVÁ