“ skonštatoval riaditeľ sekcie sociálneho poistenia ministerstva práce Michal Szabo. „Pred reformou poistného systému však treba najprv poistný systém vytvoriť,“ upozornil.
Umožniť by to mal nový zákon o sociálnom poistení. Ten medziiným odznova definuje dávky a podmienky na ich vyplácanie. Jednou z hlavných zmien bude, že výška starobného dôchodku sa už nebude odvodzovať od príjmov počas „najtučnejších“ piatich rokov posledných desiatich rokov ako doteraz, ale z príjmov za celé obdobie produktívneho veku.
V roku 2003 dôjde k reforme tohto systému - priebežne financovaný dôchodkový systém sa zmení na zmiešaný. Väčšinu odvodov bude síce pracujúci alebo zamestnávateľ stále platiť dôchodcom, ale tretinu si bude ukladať na svoj účet v niektorej zo súkromných finančných inštitúcií. Zo Szabovho vyjadrenia vyplýva, že pri udeľovaní licencií na vedenie kapitalizačných fondov sa predbežne počíta s viacerými licencovanými správcami - mali by tam figurovať aj veľké nadnárodné poisťovacie koncerny.
Szabo nevylúčil, že 30-percentný podiel investovaných prostriedkov na celkových odvodoch by mohol časom vzrásť. „Existuje skupina dôchodcov, ktorých ešte treba platiť priebežne. Je ich priveľa a ešte k tomu tu máme takú mieru nezamestnanosti, akú máme. Títo ľudia do sociálneho systému väčšinou neprispievajú,“ upozornil Szabo.
Náklady na reformu sa odhadujú na 55 miliárd korún. Tieto peniaze budú slúžiť na vykrytie 30-percentného deficitu vznikajúceho, keď si ľudia začnú odkladať časť odvodov „pre seba“ a terajším dôchodcom dajú teda menej. Podľa Szaba je možné, že zmiešaný dôchodkový systém nebude pre všetky vekové skupiny rovnaký. „Úplný nábeh tohto systému je otázkou 25 rokov,“ dodal.
TOMÁŠ VELECKÝ