ravujú.
Limit hotovostných platieb Česko zavedie v rámci boja proti daňových únikom a praniu špinavých peňazí. Zákon by mal platiť od vstupu krajiny do Európskej únie, teda od mája budúceho roka. Vláda tvrdí, že obmedzenie nebude spôsobovať problémy bežným ľuďom ani firmám. Pôvodne mal byť limit nižší, 100-tisícový.
Slovenské ministerstvo financií takéto opatrenie nenavrhuje. Podľa jeho hovorcu Petra Papanka žiadna právna norma platobný styk všeobecne neupravuje. Do konca minulého roka boli niektoré platby regulované kvôli odpočtu dane z pridanej hodnoty. Bankové transakcie zasa podliehajú ustanoveniam zákona o bankách, podľa ktorých treba preukázať pôvod peňazí pri sume nad 100-tisíc korún. „Je otázne, či je potrebné a žiaduce ďalším spôsobom regulovať bezhotovostný styk,“ povedal Papanek.
Presné čísla, koľko úhrad a v akých sumách sa uskutočňuje v hotovosti, neexistujú. Podľa niektorých odhadov však majú na celkových platbách významný podiel, možno až polovičný. Kufríkové platby nemusia byť nikde zaznamenané, čo prispieva k daňovým únikom. Aj limit na bezhotovostné transakcie by ale bolo možné obísť rozdelením sumy na viac častí.
Hotovostné platby však nemožno spájať len s daňovými únikmi či praním špinavých peňazí. Mnohí podnikatelia ich používajú preto, že im zaisťujú okamžitú úhradu.
Občania aj podniky v Česku by mali sumy presahujúce pol milióna platiť výlučne cez bankové účty. Výnimku budú mať výplaty miezd, odmien, dôchodkov, výplaty z penzijných fondov, vklady alebo výbery hotovosti v peňažných ústavoch a platba peňazí určených do notárskej úschovy.
Dodržiavanie zákona budú kontrolovať finančné a colné úrady. Nielen tomu, kto nadlimitnú sumu zaplatí, ale aj tomu, kto ju prijme, budú môcť udeliť pokutu od 10-tisíc do jedného milióna korún. Podobný zákon platí napríklad vo Francúzsku, Taliansku či Belgicku.
Slovensko už má na rozdiel od Česka registračné pokladne a majetkové priznania, ktoré u susedov ešte len plánujú zaviesť. (bro, čtk)