
Kým v predchádzajúcich troch mesiacoch ťahali infláciu nahor najmä drahšie ovocie a zelenina, tento mesiac by ich mali vystriedať drahšie služby telekomunikácií.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
BRATISLAVA - Napriek neustálemu rastu inflácie v posledných troch mesiacoch ostávajú hlavné úrokové sadzby Národnej banky Slovenska (NBS) na nezmenenej úrovni. Podľa centrálnej banky sa totiž pod rast cien podpísal „sezónne volatilný vývoj cien ovocia a zeleniny, ako aj mierny nárast regulovaných cien“. Rast cenovej úrovne, naopak, tlmil vývoj na trhu pohonných hmôt, kde po štyroch mesiacoch rastu cien došlo k poklesu.
Najdôležitejšia dvojtýždňová reposadzba zostáva na úrovni 7,75 percenta, jednodňová sterilizačná na úrovni 6 percent a refinančná 9 percent. Centrálna banka upravovala sadzby v tomto roku iba v marci, keď ich znížila o štvrť percentuálneho bodu.
NBS zatiaľ nevidí v ekonomike výraznejšie tlaky na rast inflácie, ktoré by súviseli s vyšším dopytom. „Vývoj jednotlivých položiek spotrebného koša v súčasnosti nesignalizuje vytváranie dopytových tlakov na inflačný rast, keď ceny obchodovateľných tovarov zaznamenávajú len nízky medziročný rast,“ vyhlásila včera centrálna banka.
Jadrová inflácia, ktorej vývoj NBS sleduje ako svoj hlavný cieľ, by v tomto mesiaci mala po štvrťroku neustáleho rastu v tomto mesiaci konečne poklesnúť. Predpokladom však je očakávané zlacnenie ovocia a zeleniny, stabilný kurz koruny oproti euru a stabilný vývoj cien pohonných hmôt.
Celková inflácia však zrejme porastie ďalej. „V júli by mal byť vývoj spotrebiteľských cien ovplyvnený aj rastom regulovaných cien, čo súvisí s úpravami taríf niektorých telekomunikačných služieb. Na rozdiel od jadrovej inflácie by sa tak medziročná miera inflácie mohla zvýšiť aj v júli,“ zdôraznila NBS.
Proti rekordnému tempu prehlbovania deficitu zahraničného obchodu SR nemá centrálna banka v polovici roka žiadne vážnejšie výhrady. „Nižší rast vývozu je spojený s poklesom (tempa) ekonomického rastu našich obchodných partnerov, ako aj s reštrukturalizáciou výroby niektorých významných exportných odvetví. Vyššia dynamika dovozov súvisí s rastom domáceho dopytu - najmä investičného - a s oživovaním domácej ekonomickej aktivity,“ dodala banka.
MICHAL NALEVANKO