. Inými slovami: postoj Američanov k FBI je mierne pozitívny, ale už ho zjavne nezbožňujú ako kedysi,“ povedal Frank Newport z Gallupovho inštitútu pre výskum verejnej mienky pre CNN.
V stredu vyplávala na povrch aféra so stratenými úradnými počítačmi, z ktorých najmenej štyri údajne obsahovali tajné informácie. Americký minister spravodlivosti John Ashcroft preto okamžite nariadil hĺbkovú kontrolu zbraní a ďalšieho technického vybavenia FBI. Okrem 149 prenosných počítačov (laptopov) zmizlo aj 449 rôznych zbraní. Predpokladá sa, že asi 184 ručných zbraní a 13 laptopov bolo ukradnutých, zvyšok stratili agenti FBI. Celkovo má federálny úrad k dispozícii 13 000 laptopov a okolo 50 000 strelných zbraní.
Podľa Newporta je táto aféra trochu nadnesená a výrazne neovplyvní postoj Američanov k úradu. Odmieta zodpovednosť ministra Ashcrofta za prípadný obrat verejnosti v otázke dôvery k vyšetrovateľom. „Ashcroft nie je vo svojom úrade až tak dlho. Otázka zodpovednosti by preto mala smerovať k Renovej (ministerke spravodlivosti za Clintonovej éry).“
FBI má však aj iné kauzy, ktoré mu na dôvere nepridávajú. V máji agenti FBI pripustili, že neposkytli súdom všetky materiály z vyšetrovania prípadu oklahomského atentátnika Timothyho McVeigha, vďaka čomu sa jeho poprava odložila o takmer mesiac. V prípade sa „záhadne stratilo“ až niekoľko tisíc strán, ktoré však nepriniesli žiadny zásadný zlom.
Vo februári zatkli jedného z bývalých popredných agentov úradu Roberta Hanssena, ktorému sa 15 rokov úspešne darilo podávať tajné informácie Moskve. Kritika donútila v júni rezignovať šéfa úradu Louisa Freeha. Hanssenova činnosť viedla v Rusku k ďalším zatknutiam amerických špiónov a k ochladeniu vzťahov medzi Moskvou a Washingtonom.
Problémy s dôveryhodnosťou obyvateľov USA má FBI už niekoľko rokov. Úrad sa podľa občanov dopustil tragických chýb pri obliehaní sídla náboženskej sekty vedenej Davidom Koreshom v texaskom meste Waco. Počas útoku FBI zahynulo viac ako 80 ľudí.
Podľa prieskumu Gallupovho inštitútu Američania viac ako FBI dôverujú miestnym a štátnym policajným zborom. FBI nateraz nie je pre Američanov tým, čím býval. „Najnovšie odhalenie zmiznutých zbraní a laptopov len ukazuje, že je potrebná zásadná reforma FBI,“ navrhuje republikánsky senátor Charles Grassley, ktorý úrad neustále kritizuje.
(th, reuters)